Hilti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Hilti.

Hilti Corporation (Hilti Aktiengesellschaft ose Hilti AG, i njohur gjithashtu si Hilti Group) është një kompani shumëkombëshe e Lihtenshtajnit që zhvillon, prodhon dhe tregton produkte për industritë e ndërtimit, mirëmbajtjes së ndërtesave, energjisë dhe prodhimit, kryesisht për përdoruesit e fundorë profesionistë. Ai përqendrohet kryesisht në sistemet e ankorimit, sistemet e mbrojtjes nga zjarri, sistemet e instalimit, mjetet matëse dhe zbuluese (të tilla si nivelet lazer, matësat e rrezes dhe lazerët e linjës), mjetet e energjisë (të tilla si shpues me çekiç, çekiçë të thyerjes, shpues me diamant, shpues elektrikë pa kabllo, shpues të rëndë këndorë, sharra elektrike) dhe programet dhe shërbimet përkatëse.[1]

Hilti, një markë tregtare e regjistruar e entiteteve të ndryshme korporative Hilti, është emri i familjes së themeluesve të kompanisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hilti Corporate website". Hilti Group. Marrë më 25 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)