Hiperinflacioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hiperinflacioni në Argjentinë

Hiperinflacioni është një formë inflacioni, pra zhvlerësimi i monedhës, ku rënia e vlerës së kësaj të fundit është tejet e ndryshueshme dhe e paparashikueshme.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robert Blumen. "Weimar and Wall Street", Mises Daily, shtator 2004,