Hiram Bingham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hiram Bingham III
Hiram Bingham në rrënojat e Maçu Piçu, 1911

Hiram Bingham III (19 nëntor 1875 - 6 qershor 1956) ishte një studiues dhe politikan amerikan. Megjithëse konsiderohet si arkeolog, atij gjithmonë i ka pëlqyer ta quanin eksplorator. Në 1911 zbuloi Maçu Piçun, "qytetin e humbur të inkasve" në Peru.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bingham ka lindur në Honolulu, Hawaii është bir dhe nip i misionarëve protestantë në mbretërinë e Hawaii-t. Që i ri, ai u transferua në Shtetet e Bashkuara për të përfunduar studimet e tij. Ai u diplomua nga Universiteti i Jalës1898, nga Universiteti i Kalifornisë1900 dhe një nga Harvardit1905. Ai ka punuar si profesor i historisë dhe politikës në Harvard Princeton.

Në 1909, ai udhëtoi për në Peru në zbulim të kulturës Inkase. Gjatë një misioni në 1911, ai zbuloi qytetin Inkas Maçu PiçuAndet Peruane. Ai zbulon qindra zhvarrosur varret kavanoza, pjata, bizhuteri. Ai arriti të hidhte në hartë rajonin e Maçu Piçu dhe zbuloni qasje në rrugët kryesore në vend. Zbulimi i saj ishte edhe më i bujshme pasi u paraqit në revistën National Geographic prill 1913. Gjatë Luftës së Parë Botërore, ai shërbeu në aviacionin e ushtrisë, duke komanduar një shkollë në Issoudun. Në 1924 ai u bë guvernator, pastaj senator republikan i Konektikatit deri në 1932.

Bingham u martua me Alfreda Mitchell20 nëntor 1899. Ata patën shtatë bij. Pas divorcit, ai u martua me Suzanne Carroll Hillqershor 1937.

Ai botoi në 1948 Lost City of The Inca, ku tregonte me hollësi zbulimin e tij.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]