Historia e Islandes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Islanda në karta marina të Olaus Magnus .

Historia e regjistruar e Islandës filloi me vendbanimet e para të eksploruesëve vikingë dhe njerëzit që ata skllavëruan nga lindja, veçanërisht Norvegjia dhe Ishujt Britanikë, në fund të shekullit të nëntë. Islanda ishte ende e pabanuar shumë kohë pasi pjesa tjetër e Evropës Perëndimore ishte bërë e banueshme. Vendbanimet e regjistruara zakonisht datojnë në vitin 874, megjithëse dëshmitë arkeologjike tregojnë se murgjit gale nga Irlanda, të njohur si papar sipas sagave islandeze, ishin vendosur në Islandë më herët. 

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toka u zgjidh shpejt, kryesisht nga norvegjezët që mund të kishin ikur nga konflikti ose duke kërkuar tokë të re për të fermuar. Në vitin 930, krerët kishin krijuar një formë qeverisjeje, Althing, duke e bërë atë një nga parlamentet më të vjetra në botë. Nga fundi i shekullit të dhjetë, krishterimi erdhi në Islandë përmes ndikimit të mbretit norvegjez Olaf Tryggvason . Gjatë kësaj kohe, Islanda mbeti e pavarur, një periudhë e njohur si Commonwealth i Vjetër, dhe historianët islandezë filluan të dokumentojnë historinë e kombit në libra të referuara si sagat e islandezëve . Në fillim të shekullit të trembëdhjetë, konflikti i brendshëm i njohur si epoka e Sturlungs dobësoi Islandën, e cila përfundimisht u nënshtrua ndaj Norvegjisë gjatë shekullit të 13-të. Besëlidhja e Vjetër (1262–1264) dhe miratimi i Jónsbók (1281) i dhanë fund Komonuelthit Islandez. Norvegjia, nga ana tjetër, u bashkua me Suedinë (1319) dhe më pas Danimarkën (1376). Përfundimisht të gjitha shtetet nordike u bashkuan në një aleancë, Unioni Kalmar (1397–1523), por pas shpërbërjes së tij, Islanda ra nën sundimin danez. Monopoli tregtar i mëvonshëm i rreptë danezo-islandez në shekujt e shtatëmbëdhjetë dhe të tetëmbëdhjetë ishte i dëmshëm për ekonominë. Varfëria rezultuese e Islandës u përkeqësua nga fatkeqësitë e rënda natyrore si Móðuharðindin ose "Vështirësitë e mjegullës". Gjatë kësaj kohe, popullsia u zvogëlua.

Islanda mbeti pjesë e Danimarkës, por në përputhje me rritjen e nacionalizmit në Evropë në shekullin e nëntëmbëdhjetë, u shfaq një lëvizje për pavarësi. Althing, i cili ishte pezulluar në 1799, u rivendos në 1844, dhe Islanda fitoi sovranitetin pas Luftës së Parë Botërore, duke u bërë Mbretëria e Islandës më 1 dhjetor 1918. Sidoqoftë, Islanda ndau Monarkinë Daneze deri në Luftën e Dytë Botërore . Megjithëse Islanda ishte neutrale në Luftën e Dytë Botërore, Mbretëria e Bashkuar e pushtoi dhe e pushtoi atë në mënyrë paqësore në vitin 1940 për të parandaluar një pushtim nazist, pasi Danimarka u pushtua nga Wehrmacht-i gjerman . [1] Për shkak të pozicionit strategjik të ishullit në Atlantikun e Veriut, aleatët e pushtuan ishullin deri në fund të luftës, me Shtetet e Bashkuara që morën detyrat e pushtimit nga britanikët në 1941. Në vitin 1944, Islanda ndërpreu lidhjet e saj të mbetura me Danimarkën (atëherë ende nën pushtimin nazist) dhe e shpalli veten republikë. Pas Luftës së Dytë Botërore, Islanda ishte një anëtar themelues i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut dhe iu bashkua Kombeve të Bashkuara një vit pas themelimit të saj. Ekonomia e saj u rrit me shpejtësi kryesisht përmes peshkimit, megjithëse kjo u dëmtua nga mosmarrëveshjet me kombet e tjera.

Vigdis Finnbogadottir mori presidencën e Islandës më 1 gusht 1980, datë në të cilën ajo bëri histori si gruaja e parë e zgjedhur në krye të shtetit në botë. [2]

Pas rritjes së shpejtë financiare, ndodhi kriza financiare islandeze 2008–11 . Islanda vazhdon të mbetet jashtë Bashkimit Evropian .

Islanda është shumë e largët, dhe kështu është kursyer nga shkatërrimet e luftërave evropiane, por është prekur nga ngjarje të tjera të jashtme, si Vdekja e Zezë dhe Reformimi Protestant i imponuar nga Danimarka. Historia e Islandës është shënuar gjithashtu nga një sërë fatkeqësish natyrore.

Islanda është një ishull relativisht i ri në kuptimin gjeologjik, i formuar rreth 20 milionë vjet më parë nga një seri shpërthimesh vullkanike në Ridge Mid-Atlantic, por ende po rritet nga shpërthimet e freskëta vullkanike. Shembujt më të vjetër të gurëve të gjetur në Islandë datojnë në rr. 16 milionë vjet më parë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Iceland was therefore peacefully occupied by Britain on 10 May 1940," saysL. Heininen, red. (2014). Security and Sovereignty in the North Atlantic. Palgrave Macmillan UK. fq. 31. ISBN 978-1137470720. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Vigdis Finnbogadottir, the world's first elected female president". France 24 (në anglisht). 31 korrik 2020.