Universiteti i Islandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti i Islandës (islandisht: Háskóli Íslands) është një universitet kërkimor publik në Reykjavík, Islandë dhe institucioni më i vjetër dhe më i madh i arsimit të lartë në vend. Ai është themeluar në vitin 1911, dhe është rritur në mënyrë të qëndrueshme nga një shkollë e vogël e nëpunësve civilë në një universitet modern gjithëpërfshirës, duke ofruar studime për rreth 14,000 studentë në njëzet e pesë fakultete. Mësimdhënia dhe kërkimi zhvillohet në shkencat shoqërore, humane, juridike, mjekësi, shkenca natyrore, inxhinieri dhe edukimin e mësuesve . Ajo ka një kampus të përqendruar rreth rrugës Suðurgata në Reykjavík qendror, me objekte shtesë të vendosura në zonat afër, si dhe në fshat.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Islandës u themelua nga Alþingi më 17 qershor 1911, duke bashkuar tre ish institucione post-sekondare: Prestaskólinn, Læknaskólinn dhe Lagaskólinn, të cilat mësonin respektivisht teologjinë, mjekësinë dhe ligjin. Universiteti fillimisht kishte vetëm fakultete për këto tre fusha, përveç një fakulteti të shkencave humane . Gjatë vitit të parë të funksionimit të saj u regjistruan 45 studentë. Rektori i parë i universitetit ishte Björn M. Ólsen, profesor në fakultetin e shkencave humane. [1]

Alþingishúsið në Reykjavík

Universiteti luajti një rol të rëndësishëm në ndërtimin e shtetit kombëtar islandez dhe u perceptua nga islandezët si një hap i rëndësishëm drejt pavarësisë së plotë. [1] Kërkesat për një universitet kombëtar islandez shtrihen që në sesionin e parë të asamblesë së zgjedhur të Althingit në 1845. [1] Udhëheqësit nacionalistë islandezë i bënë peticion Danimarkës në atë kohë për të krijuar një "shkollë kombëtare" për të arritur përparim kulturor dhe material, por gjithashtu për t'u siguruar që arsimimi që morën islandezët të ishte mjaftueshëm në karakter kombëtar. [1]

Për 29 vitet e para të tij, universiteti u vendos në ndërtesën e Parlamentit Islandez, Alþingishúsið, në Rejkjavík qendror. Në vitin 1933, universiteti mori një licencë të veçantë nga Alþingi për të operuar një llotari me çmime të holla të quajtur Happdrætti Háskólans . Shorti i universitetit, i cili filloi në vitin 1934, mbetet një burim kryesor financimi për ndërtimin e godinave të reja universitare. Në vitin 1940, universiteti u zhvendos në ndërtesën kryesore, të projektuar nga arkitekti shtetëror islandez Guðjón Samúelsson . Ndërtesa kryesore formon bërthamën e kampusit universitar në Suðurgata, ku sot ndodhen shumica e ndërtesave kryesore të universitetit.

Vitet e fundit, ka pasur disa ristrukturime të mëdha. Në vitin 2008, universiteti u nda në pesë shkolla të ndryshme. Njëkohësisht, Universiteti i Arsimit i Islandës u bashkua me Universitetin e Islandës për t'u bërë Shkolla e tij e Edukimit. Rritja e konkurrencës nga kolegjet lokale e ka inkurajuar universitetin të përmirësojë shumë strategjitë e tij të marketingut, të cilat më parë ishin konsideruar të panevojshme.

Më 21 janar 2021, një tub uji kryesor i prishur që shërbente në lagjen Vesturbær të Reykjavík përmbyti kampusin me mbi 2,000 ton ujë, duke shkaktuar dëme në ndërtesat Háskólatorg dhe Gimli. [2]

Kampusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampusi kryesor i universitetit shtrihet menjëherë në jug-perëndim të liqenit Tjörnin në qendër të Reykjavík. Ajo mbulon gjithsej rreth 10 hektarë. [3] Në total ka rreth 30 ndërtesa, më e vjetra prej të cilave, Gamli Garður, është ndërtuar në vitin 1934. Ndërtesa kryesore ka pamje nga një lëndinë gjysmë rrethore, me një statujë të Sæmundur fróði . Në vitin 2007, një qendër e re shërbimi u hap pranë ndërtesës kryesore dhe shumë nga tavolinat më të rëndësishme të shërbimit.  u zhvendosën atje. Disa leksione zhvillohen në kinemanë Háskólabíó në skajin verior të kampusit. Ka gjithashtu një palestër, disa konvikte dhe ndërtesa më të vogla të institutit kërkimor në terren. Shumica e ndërtesave janë të vendosura në kampusin kryesor dhe në lagjet e afërta. Fakulteti i Sportit, Studimeve të kohës së lirë dhe Edukimit Social, nga ana tjetër, ndodhet në fshatin Laugarvatn .

Biblioteka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1994, biblioteka universitare (formalisht e themeluar në 1940) u bashkua me bibliotekën kombëtare të Islandës, Landsbókasafn Íslands (1818) për të formuar një bibliotekë të madhe akademike, Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Islandës (islanisht: Landsbókasafn Íslands - Háskólabókasafn). Ndërtesa kryesore e bibliotekës, Þjóðarbókhlaðan, ndodhet pranë kampusit kryesor.

Spitali[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi dhe kërkimi në Universitetin e Islandës janë të lidhura ngushtë me Spitalin Universitar Kombëtar në Reykjavík. Prandaj objektet e Shkollës së Shkencave Shëndetësore janë të vendosura kryesisht në mjediset e spitalit.

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli i Universitetit është autoriteti më i lartë administrativ brenda institucionit dhe përbëhet nga Rektori dhe dhjetë anëtarë të tjerë, duke përfshirë dy studentë dhe dy anëtarë të miratuar nga Forumi Universitar. Forumi Universitar përbëhet nga Rektori, drejtuesit e fakulteteve dhe përfaqësues të ndryshëm vendas. Ai nuk ka asnjë kompetencë ekzekutive, por punon me Këshillin për strategjinë e përgjithshme të universitetit. Pesë shkollat akademike dhe fakultetet e tyre drejtohen nga dekanët dhe kanë shumë kontroll mbi kurrikulat dhe administrimin e përditshëm.

Lögberg, Fakulteti i Drejtësisë

Jón Atli Benediktsson është Rektori aktual i Universitetit të Islandës. Ai mori detyrën nga Kristín Ingólfsdóttir në 2015.

Læknagarður, Fakulteti i Mjekësisë

Shkollat dhe fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Islandës është i ndarë në pesë shkolla (svið) të cilat ndahen më tej në gjithsej njëzet e pesë fakultete (deildir). Para vitit 2008, ai ishte i ndarë në njëmbëdhjetë fakultete të cilat më pas u ndanë në departamente (skorir). Shkolla më e madhe aktuale është Shkolla e Shkencave Sociale me mbi 4700 nxënës, ndërsa secila prej katër të tjerave ka rreth gjysmën e këtij numri. [4] Universiteti operon gjithashtu një qendër të edukimit të vazhdueshëm .

Universiteti përbëhet nga shkollat dhe fakultetet e mëposhtme:

 • Shkolla e Shkencave Sociale
 • Fakulteti i Administrimit të Biznesit
 • Fakulteti Ekonomik
 • Fakulteti i Drejtësisë
 • Fakulteti i Shkencave Sociale
 • Fakulteti i Punës Sociale
 • Fakulteti i Shkencave Politike
 • Shkolla e Shkencave Shëndetësore
 • Fakulteti i Mjeksise
 • Fakulteti i Infermierisë
 • Fakulteti i Odontologjisë
 • Fakulteti i Farmakologjisë
 • Fakulteti i Shkencave Ushqimore dhe Ushqyerjes
 • Fakulteti i Psikologjisë
 • Shkolla e Shkencave Humane
 • Fakulteti i Teologjisë dhe Studimeve Fetare
 • Fakulteti i Gjuhës, Letërsisë dhe Gjuhësisë
 • Fakulteti i Studimeve Kulturore Islandeze dhe Krahasuese
 • Fakulteti i Historisë dhe i Filozofisë
 • Shkolla e Arsimit
 • Fakulteti i Sportit, Studimeve të Kohës së Lirë dhe Edukimit Social
 • Fakulteti i Arsimit të Mësuesve
 • Fakulteti i Studimeve Edukative
 • Shkolla e Inxhinierisë dhe Shkencave të Natyrës
 • Fakulteti i Inxhinierisë Industriale, Mekanike dhe Shkencave Kompjuterike
 • Fakulteti i Shkencave të Tokës
 • Fakulteti i Jetës dhe i Shkencave të Mjedisit
 • Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike
 • Fakulteti i Shkencave Fizike
 • Fakulteti i Inxhinierisë së Ndërtimit dhe Mjedisit

Institutet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka mbi gjashtëdhjetë institute kërkimore dhe shtatë stacione kërkimore rurale të drejtuara nga universiteti. [5] Disa nga më të dalluarit janë:

 • Instituti për Studime Islandeze Árni Magnússon
 • Instituti i Shkencave të Tokës (përfshin Qendrën Vullkanologjike Nordike)
 • Keldur – Instituti për Patologji Eksperimentale
 • Instituti i Kërkimeve të Shkencave Sociale
 • Instituti i Gjuhëve të Huaja Vigdís Finnbogadóttir (institut i kategorisë 2 të UNESCO-s )

Akademikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç fakulteteve kryesore, universitetit i janë bashkangjitur edhe shumë institute kërkimore. Me më shumë se 700 mësues të rregullt, mbi 2,000 mësues të papunë dhe rreth 300 studiues dhe administratorë, Universiteti i Islandës është vendi më i madh i punës i vetëm në Islandë .

Disa nga burimet e disponueshme në universitet janë ekskluzivisht islandeze; këto përfshijnë dorëshkrimet e ruajtura në Institutin Árni Magnússon për Studimet Islandeze, të dhënat e regjistrimit islandez që datojnë nga viti 1703, të dhëna jashtëzakonisht të plota gjenealogjike dhe të dhëna klimatologjike, glaciologjike, sizmike dhe gjeotermale.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d "University of Iceland A Citizen of the Respublica Scientiarum" (në anglisht). Marrë më 2017-05-14.
 2. ^ Elliott, Alexander. "University campus flooded as water main bursts". Icelandic National Broadcasting Service. RÚV. Marrë më 21 janar 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Veldu HÍ | Háskóli Íslands". Arkivuar nga origjinali më 2010-12-29. Marrë më 2010-12-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ HÍ - skráðir nemendur, febrúar 2011
 5. ^ "Research institutions". Arkivuar nga origjinali më 2011-05-14. Marrë më 2011-05-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]