Imambara Ghufran Ma'ab

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Imambara Ghufran Ma'ab (në gjuhën urdu: Nastaliq - اِمام باڑا غُفران مآب; në gjuhën hindi: इमामबाड़ा ग़ुफ़्रान मआब) në Lucknow, është një imambarë (një ndërtesë e përdorur për të përkujtuar përvjetorin e Muharremit në të cilin myslimanët, veçanërisht shiitët vajtojnë tragjedinë e Qerbelasë në të cilën u vra Imam Hyseni) e ndërtuar nga kleriku i shquar shiit Ajatollah Syed Dildar Ali Naseerabadi (i njohur edhe si Ghufran-Ma'ab) në fillim të viteve 1790.[1]

Imambara Ghufran Ma'ab në fshatin Nasirabad, Uttar Pradesh, Indi

Imambara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imambara është emërtuar Ghufran Ma'ab sipas emrit të Ajatollah Syed Dildar Ali Naseerabadit dhe është një qendër e rëndësishme e kulturës fetare në Lucknow.[1][2] Ajo menaxhohet nga pasardhësit e Ayatollah Ghufran Ma'abit, pasi në maj të vitit 2012 pasardhësi i tij, Maulana Syed Kalbe Jawadi ishte mutawalli i imambarës.[2][3] Imambara është e vendosur në rrugën Maulana Kalbe Hussain në zonën e Chowkut të Lucknowt.[2] Kalbe Jawadi drejton mexhlisin (mbledhjen) aty për 10 ditët e para të muajit të shenjtë të muharremit, që ndiqet nga mijëra njerëz.[2][4] Ajo është e njohur ndërkombtarisht për maxhlisin Shaam-e-Ghariban të saj.[5]

Varreza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jashtë Imambarës është një varrezë (pjesë e imambarës) që u krijua si një vend varrimi për studiuesit. Shumë personalitete të shquara janë varrosur në këtë varrezë.[1] Njerëzit e varrosur në këtë varrezë përfshijnë Maulana Syed Kalbe Hussainin, Maulana Syed Kalbe Abidin, Maulana Syed Ibne Hasan Nonaharvin, Sultan-ul-Ulema Maulana Syed Qaim Mahdin dhe Maulana Syed Mohammad Waris Hasan Naqvin.

Imambara Nasirabad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Nasirabad të paraardhësve të Ayatollah Syed Dildar Ali Naseerabadit ndodhet një imambarë me të njëjtin emër (Imambara Ghufran Ma'ab).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Meenakshi Khanna (1 korrik 2007). Cultural History Of Medieval India (në anglisht). Berghahn Books. ISBN 978-81-87358-30-5.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Meenakshi Khanna. Cultural History Of Medieval India (në anglisht). f. 82.
  2. ^ a b c d MOHAMMAD AMIR AHMAD KHAN. "A binding legacy". india-seminar.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Mud-slinging among Shia leaders continues in Lucknow". twocircles.net. 21 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Dabistan-e-Khandaan-e-Ijtihaad
  5. ^ Talkatora Karbala & Imambara Kaiwan Jah