Instituti Arkeologjik Gjerman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Instituti Arkeologjik Gjerman - Deutsches Archäologisches Institut

Instituti Arkeologjik Gjerman ( gjermanisht: Deutsches Archäologisches Institut ) është një institut kërkimor në fushën e arkeologjisë (dhe fushave të tjera të lidhura). Instituti është një "agjenci federale" nën Zyrën Federale të Jashtme të Gjermanisë . [1] [2]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eduard Gerhard konsiderohet të jetë themelues i institutit. Me largimin e tij nga Roma në 1832, selia e Instituto di corrispondenza archeologica, siç quhej atëherë, u krijua në Berlin. Instituti i tij paraardhës u themelua atje nga Otto Magnus von Stackelberg, Theodor Panofka dhe August Kestner në 1829.

Hans-Joachim Gehrke ishte President i Institutit nga Marsi 2008 deri në Prill 2011, [3] dhe u pasua nga Friederike Fless .  

DAI aktualisht ka zyra në edhe në qytete tjera duke përfshirë Madridin, Romën, Stambollin, Athinën, Kajron, Damaskun, Bagdadin, Teheranin dhe Sananë .

Komisioni Romano-Gjermanik i DAI (Römisch-Germanische Kommission) përfshin bibliotekën më të madhe në botë për arkeologjinë prehistorike dhe gjendet në Frankfurt . Komisioni i tij për Historinë e Antikitetit Klasik është në Mynih dhe Komisioni i tij për Arkeologjinë e Kulturave JoEvropiane ndodhet në Bon .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Deutsches Archäologisches Institut Arkivuar 7 shtator 2015 tek Wayback Machine retrieved 12:26GMT 2.10.11
  2. ^ Federal Foreign Office retrieved 12:47GMT 2.10.11
  3. ^ Timeline of Hans-Joachim Gehrke retrieved 16:08GMT 2.10.11