Instituti i Studimeve Pedagogjike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Instituti i Studimeve Pedagogjike është një institucion pedagogjik i Republikës së Shqipërisë në varësi të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instituti u themelua në vitin 1965 në Tiranë, si Instituti i Studimeve dhe Botimeve dhe me pas funksionoi si Drejtori e Studimeve dhe e Botimeve Shkollore. Si fillim pati vetem 5 specialiste dhe me kohe u rrit deri ne 10 specialistë dhe forca ndihmëse. Në vitin 1970 doli si institucion me vete me tre sektore shkencorë dhe në vitin 1983 u riorganizuane 7 sektorë. Në 2001 deri në 2003 ristrukturohet edhe një herë. Për një kohe të gjatë lujti rol për politikat pedagogjike në Shqipëri si edhe për shiptaret jashtë kufijve të republikës.

Për moshën deri 10 vjec publikoi Revistën “Yllkat”.[1][2][3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gale Group; 1995 45th (1 janar 1994). The world of learning. Allen & Unwin. fq. 40. ISBN 978-1-85743-002-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ Sotir Temo (1984). Arsimi në Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë. Shtëpia Botuese "8 Nëntori". fq. 33. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ 1991 32nd (1 gusht 1991). EUROPA WORLD YRBK 1991 2V. Taylor & Francis. fq. 306. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)