Jump to content

Ishulli Filfla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Filfla është vend i vogël, kryesisht shterpë, i pabanuar 4.5 kilometres (2.8 mi) në jug të Maltës, dhe është pika më jugore e Maltës . Filflu (ose filfluu ), një ishull i vogël shkëmbor rreth 101 metres (331 ft) jugperëndim të Filfla, [1] ka pikën më jugore të Maltës. Emri besohet se vjen nga felfel, arabishtja për një kokërr piperi . [2]

Filfla ka një sipërfaqe prej vetëm 3.7282 hectares (9.213 acres) me një 988 metres (3,241 ft) vijë të gjatë bregdetare. Është një pllajë gur gëlqeror me majë të sheshtë, e rrethuar nga 60 metres (200 ft) shkëmbinjtë e lartë. Tre lloje të zogjve të detit shumohen në ishull: feta e stuhisë evropiane (me rreth 5000 - 8000 çifte), uji i qethjes së Cory dhe pulëbardha me këmbë të verdha (130 çifte). Ishulli është identifikuar si një Zonë e Rëndësishme e Zogjve (IBA) nga BirdLife International, kryesisht për shkak të kolonisë së furtunave të stuhisë. [3] Një lloj hardhucë muri ( Podarcis filfolensis ssp. Filfolensis ) dhe kërmilli i derës ( Lampedusa imitatrix gattoi ) janë endemike në Filfla. Ndodhet gjithashtu një presh i madh i egër, që rritet deri në 2 metres (6 ft 7 in) lartë. Aksesi në Filfla është i mundur vetëm për qëllime arsimore ose shkencore dhe vizitorët duhet të marrin leje paraprake nga Autoriteti i Mjedisit dhe Planifikimit të Maltës . [4]

Ishulli i Filfla ishte ndoshta i shenjtë për banorët neolitikë të Maltës, që ndërtuan tempujt e Ħaġar Qim dhe Mnajdra në bregdetin maltez përballë ishullit. [4]

E vetmja strukturë e njohur e përhershme në ishull ishte një kishëz e ndërtuar brenda një shpelle në 1343, [5] [6] e cila u shkatërrua nga një tërmet në 1856 që gjithashtu fundosi një pjesë të ishullit. Një hartë e Maltës që daton që nga viti 1798 tregon një fortesë, një far dhe një manastir me një kishëz në Filfla. [7]

Deri në vitin 1971, Flota Detare Mbretërore dhe Forcat Ajrore Mbretërore përdorën ishullin për praktikën e shënjestruar dhe gëzhojat e harxhuara nga këto bombardime mund të gjenden edhe sot në Filfla. [4] Ai u bë një rezervat zogjsh në 1980. Akti i Rezervave Natyrore Filfla, i miratuar në 1988, parashikonte kufizime të mëtejshme në hyrjen dhe përdorimin, duke përfshirë një ndalim të peshkimit brenda një milje detare (1.9km) përreth ishullit për shkak të mundësisë së hasjes së një municioni të pashpërthyer . [2]

Njoftimi i Qeverisë Malteze 173 të vitit 1990 lejoi edhe një herë peshkimin brenda zonës së një miljeje. [8]

Filfla u thirr në një mosmarrëveshje territoriale mbi shelfin kontinental midis Libisë dhe Maltës. Çështja u gjykua nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në 1985 në thelb duke injoruar ishullin nga llogaritjet. [9] [10]

Historia e krijimit të Filfla-s lidhet me legjendat që rrethojnë formimin e Il-Maqluba . Legjenda malteze tregon se zona që tani formon Il-Maqluba ishte e banuar nga njerëz që bënin jetë kaq të shkretë, saqë një fqinj i paralajmëroi ata kundër mënyrave të tyre mëkatare, pa i marrë parasysh. Prandaj, Zoti dëshironte t'i ndëshkonte mëkatarët duke përfshirë fshatin, duke shpëtuar vetëm fqinjin e mençur. Engjëjt atëherë thuhet se kanë hedhur një fragment të katundit në det, duke krijuar ishullin Filfla. [11] [12]

Filfla është i famshëm që njihet si " Ishulli i zgjebeve " në filmin e vitit 1980, " Popeye ".

 1. ^ "Topography and Flora of the Satellite islets surrounding the Maltese Archipelago" - Arnold Sciberras, Jeffrey Sciberras, 2010
 2. ^ a b Morana, Martin (2011). Bejn Kliem u Storja (në maltisht). Malta: Books Distributors Limited. ISBN 978-99957-0137-6. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2016.
 3. ^ "Filfla Islet". Important Bird Areas factsheet (në anglisht). BirdLife International. 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2007. Marrë më 2013-08-07.
 4. ^ a b c "An island cemetery for bombs on which no one can set foot". TVM (Malta)|TVM (në anglisht). 6 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2016.
 5. ^ Attard, Anton F (2012). "Il-Castrum Terre Gaudisii u l-Origini tal-Matrici tal-Assunta f'Ghawdex". Festa Santa Marija (në anglisht). Leone Philharmonic Society (9): 70-77.
 6. ^ Cini, George (4 janar 2005). "Filfla too had a chapel dedicated to Our Lady". Times of Malta (në anglisht). Marrë më 25 shkurt 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 7. ^ Dalli, Kim (28 prill 2015). "'Napoleon' map gives a tantalising clue to the past". Times of Malta (në anglisht). Marrë më 29 prill 2015.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 4 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 9. ^ Hance D. Smith (1991). The Development of Integrated Sea Use Management (në anglisht). Taylor & Francis. fq. 82. ISBN 978-0-415-03816-4.
 10. ^ "CASE CONCERNING THE CONTINENTAL SHELF (LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA/MALTA) Judgment of 3 June 1985" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 shkurt 2019. Marrë më 4 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Il-Maqluba, Qrendi, Malta, Legends, myths & folklore". Geulogy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 9 qershor 2015.
 12. ^ Vanhove, Martine (1993). Harrassowitz Verlag, Otto (red.). La langue maltaise: études syntaxiques d'un dialecte arabe "périphérique" (në frëngjisht). fq. 477–533. ISBN 9783447033428. Marrë më 9 qershor 2015. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)