Islam Dizdari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Islam Dizdari (Shkodër, 15 tetor 1934 - 10 prill 2018) ka qenë pedagog, studjues, autor monografish dhe përmbledhjesh me shtrirje nga gjuha shqipe, pedagogjia dhe trashëgimia islame.[1][2] Së bashku me Faik Lulin, përpos artikujve të shumtë mbi jetën, veprën dhe studimet e personaliteteve myslymane si Në kujtim të brezave (Shkodër, 1997), shquhet studimi shumë i shquar mbi mevludet shqiptare Mevludet në gjuhën shqipe (Shkodër, 2002).[3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ndahet nga jeta Islam Dizdari, një nga emrat e shquar të fushës së arsimit në Shkodër". shkodraweb.com. 10 prill 2018. Marrë më 27 janar 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Hoti, Vehbi; Kazazi, Njazi (7 nëntor 2016). "Profilet e Islam Dizdarit si pedagog, studiues dhe qytetar shembullor". zaninalte.al. Marrë më 27 janar 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Balcı, Mustafa; Dibra, Fatos (2020). "Arnavutluk'ta Türkoloji". academia.edu (në turqisht). fq. 95.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)