Jump to content

Mevludi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mevludi
Myslimanët në Malajzi duke festuar Mevludin
Gjith. thiretMawlid an-Nabawī (المولد النبوي), Eid-e-Milad un-Nabi, Mevludi [1]
Vëzhguar ngaFestohet nga shumica e myslimanëve. Është festë publike në Afganistan, Algjeri, Bahrejn, Benin, Bangladesh, Brunei, Burkina Faso, Çad, Etiopi, Egjipt, Fixhi, Gambia, Guinea, Guinea-Bissau, Indonezia, Irani, Irak, Jordania, Kuvajt, Libani, Libia, Malajzia, Maldivet, Mali, Mauritania, Maroko, Niger, Nigeria, Omani, Pakistan, Katar, Senegal, Somalia, Sudan, Tunizia, and Jemen
TipiIslamike
RëndësiaManifestimi tradicional i lindjes së pejgamberit
RespektimetFalenderime ndaj Zotit, Lexim Kurani, Spjegim të jetës dhe veprës së Muhammedit
Data12 Rabi' al-awwalStampa:Infobox holiday/wd
Frekencaçdo vjet

Mevludi ose Mevlydi i pejgamberit Muhammed është festimi i ditëlindjes së pejgamberit Muhammed cila përkujtohet në Rebi'ul-Evvel, muaji i tretë në kalendarin hixhri.

12 Rebi'ul-Evvel, është data e pranuar në mesin e shumicës së dijetarëve synnitë, ndërsa shumica e dijetarëve shiitë e konsiderojnë 17 Rebi'ul-evvelin si datën e pranuar, megjithëse jo të gjithë Shiitët e konsiderojnë atë të jetë kjo datë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Mawlid in Africa". Muhammad (pbuh) – Prophet of Islam. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2016. Marrë më 2 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "12 Rabi ul Awal 2019 – When is Eid Milad un Nabi 2021". IslamicFinder. Marrë më 2021-09-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "12 Rabi ul Awal 2019 – When is Eid Milad un Nabi 2021". IslamicFinder. Marrë më 2021-09-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)