Jump to content

Ismail Shirin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ismail Shirin

Ismail Hussein Chirine (17 tetor 1919 – 14 qershor 1994) ishte një diplomat mbretëror egjiptian. Ai shërbeu si komandant i përgjithshëm i ushtrisë egjiptiane. Paraardhësit e tij kishin lidhje me dinastinë Muhamed Ali.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chirine lindi në Aleksandri, Sulltanati i Egjiptit, më 17 tetor 1919 nga Hussein Chirine (vdiq më 1934) dhe Princesha Amina Bahruz Fadel (1886–1947). [2] Nëna e tij ishte gjysmë shqiptaro-egjiptiane dhe gjysmë turke çerkeze, prindërit përfundimisht u divorcuan. Nëna e tij u martua me Ali Rateb nga Aleksandria dhe babai i tij u martua me Gulsun Hanem Aflaton. Xhaxhai i tij ishte guvernatori i Kajros.[3] Që në moshën 12-vjeçare, Chirine preferoi të jetonte me tezen e tij Zeinab Chirine, gruaja e Haidar Pashës.

Ai u arsimua në Victoria College në Aleksandri, Great Chesterfield College dhe Trinity College, Cambridge.[2][4]

Chirine mori poste të ndryshme publike në Egjipt. Kur Chirine u kthye nga Mbretëria e Bashkuar, ai fillimisht punoi për Bankën El Ahly El Masry. Më vonë ai u bë oficer në ushtri, ku aftësia e tij në gjuhën angleze ishte e dobishme gjatë negociatave në Luftën Arabo-Izraelite të vitit 1948, së bashku me Rahmani Beun i cili më vonë u bë ambasador në Çekosllovaki. Chirine u bë kolonel në ushtri. Ai ishte anëtar i delegacionit të Egjiptit në Marrëveshjet e Armëpushimit të vitit 1949 në Rodos. Në vitin 1948, ai shërbeu si sekretar i delegacionit egjiptian në Kombet e Bashkuara.[5] Pastaj ai veproi si ndihmës-de-kampion i mbretit Faruk. [6] Në vitin 1949 ai shërbeu si zyrtar i shtypit për kabinetin.[3]

Ai u bë për pak kohë ministër i mbrojtjes i Egjiptit pak para Revolucionit Egjiptian në 1952.[2]

Chirine u martua me Princeshën Fawzia, motrën e mbretit Faruk, në mars 1949, pesë muaj pas divorcit të Princeshës nga Shahu i Iranit.[5] [7] Ceremonia e martesës u mbajt në Pallatin Koubba.[8] Pas dasmës ata jetuan në një pronë në pronësi të Princeshës në Maadi.[8] Ata banonin gjithashtu në një vilë në Smouha.[9]

Ata kishin dy fëmijë, Nadia (19 dhjetor 1950 [6] - tetor 2009) dhe Hussein (lindur 1955 - vdiq 2016).  Vajza e tyre, Nadia, u martua së pari me aktorin egjiptian Yusuf Shabaan[9] dhe së dyti me Mustafa Rashid.

Ai jetoi pjesën tjetër të jetës së tij në Aleksandri, duke kujdesur pronën e tij në jug të Egjiptit dhe duke kaluar verërat në Zvicër, për të lejuar gruan e tij të takonte vajzën e saj të madhe, Princeshën Shahnaz Pahlavi .

Shirin vdiq në spitalin ushtarak në Aleksandri më 14 qershor 1994 në moshën 74-vjeçare. Ai u varros në Kajro.[10]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Princess wed by proxy". Daytona Beach Morning. Cairo. UPI. 29 mars 1949. Marrë më 5 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Sahar Hamouda; Colin Clement (2002). Victoria College : A history revealed. American Univ in Cairo Press. fq. 65. ISBN 978-977-424-756-9. Marrë më 5 shkurt 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Shah of Iran's Ex-wife to Marry Again..." The Pittsburgh Press. Cairo. UP. 27 mars 1949. Marrë më 16 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Princess Fawzia engaged". The Indian Express. 28 mars 1949. Marrë më 4 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b "Bride absent from wedding". Saskatoon Star Phoenix. Cairo. Associated Press. 31 mars 1949. Marrë më 5 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b "Girl is born to Princess Fawzia". Pittsburgh Post Gazette. Cairo. Associated Press. 20 dhjetor 1950. Marrë më 5 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Princess Fawzia Fuad of Egypt". The Daily Telegraph. London. 5 korrik 2013. Marrë më 16 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b "Princess Fawzia weds diplomat". Meriden Record. 29 mars 1949. Marrë më 16 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ a b Sami, Soheir (4–10 qershor 1998). "Profile: Youssef Shaaban". Al Ahram Weekly (380). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2012. Marrë më 17 korrik 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Ghazal, Rym (8 korrik 2013). "A forgotten Egyptian Princess remembered". The National. Marrë më 16 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)