Ivan Petroviç Pavlov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ivan Petroviç Pavlov
Ivan Pavlov LIFE.jpg
Emri Ivan P. Pavlov
Lindja 26 shtator 1849
Vendlindja Ryazan, Rusi
Vdekja 27 shkurt 1936
Vendvdekja Leningrad
Era Shekulli XIX-XX
Rajoni Psikologë Rusë

Ivan Petroviç Pavlov (Në rusisht: Ива́н Петро́вич Па́влов; 26 shtator 184927 shkurt, 1936) ishte fiziologjist dhe mjek rus, fitues i Çmimit Nobel,[1] dhe medaljen Koplei1915.

Jetëshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Pavlov lindi në Ryazan, Rusi, pikërisht në fillimet e njërës prej periudhave intelektuale më pjellore në historinë e Rusisë.

Ai fitoi Çmimin Nobel1904 për mjekësi dhe fiziologji.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b Cavendish, Richard (1). "Death of Ivan Pavlov: February 27th 1936". History Today. 0018-2753. 62 (2): 9. Marrë më 9 April 2012.  Unknown parameter |month= ignored (help); Check date values in: |date=, |year= / |date= mismatch (help)