Jakov Milaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jakov Milaj
Jakov Milaj.jpg
Ministër i Bujqësisë dhe i Pyjeve
12 shkurt – 28 prill, 1943
Pasardhësi: Nexhip Basha
Të dhënat personale
Lindi më: 25 mars, 1911
Lindi në: Fier, Perandoria Osmane
Vdiq më: 2 janar, 1997
Vdiq në: Fier, Shqipëri
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: veteriner
Shkolla e kryer: Fakulteti i Veterinerisë, Torino
Partia politike: Partia Fashiste Kombëtare Shqiptare

Jakov Milaj (Fier, 25 mars 1911 - 2 janar 1997) gazetar, veteriner, ministër i Bujqësisë në qeverinë e Maliq Bushatit dhe antropologu i parë shqiptar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jakov Milaj lindi në Fier me 25 mars te vitit 1911. U shkollua në Gjimnazin e Shkodrës, ku e mbaroi atë në fund, si një nga studentët më të mirë në vitin 1931.[1]

Kur ishte nxënës ka drejtuar shoqatën kulturore “Besa shqiptare”. Për një kohë te gjate, ai punoi si mësues në qytetin e tij te lindjes, Fier; më pas u emërua sekretar komune në Bezhan dhe më pas në Kovaçisht.[2]

Më 1934 filloi studimet e larta në degën e veterinarisë në Universitetin e Torinos. Më 1935 u kthye në vendlindje, ku merr pjesë në Kryengritjen e Fierit. Më 29 gusht 1935 u dënua me 101 vjet si pjesëmarrës i revoltës, por u fal pas pak muajsh. Pas daljes nga burgu, u nis për të vazhduar studimet.[2]

Në ditët e fundit te Migjenit, ai do te ishte pranë tij dhe te motrës në Senatoriumin e Tore Felices. Madje, do te ishte ai, që do te sillte edhe fjalët e fundit te Migjenit te madh dhe dorëshkrimet e fundit nga spitali.[1]

U rikthye në atdhe pas diplomimit dhe u emërua veteriner në Fier. U emërua kryeredaktor i "Përpjekjes shqiptare" pas ikjes së Merxhanit, por botoi vetëm një numër dhe më pas u mbyll nga qeveria e kohës[3].

Më 1942 - 43 u emërua kryedrejtor në Kryesinë e Këshillit të Ministrave. Duke mbajtur këtë detyrë, më 1943 u atashua pranë Komisariatit të Nozullimeve pranë Ministrisë së Ekonomisë Kombëtare. Prej 12 shkurtit deri me 12 prill 1943 pati portofolin e ministrit sekretar të shtetit të Bujqësisë dhe Pyjeve. Më 1943-1944 qe anëtar i Këshillit të Shtetit. Më 1 tetor 1943 u zgjodh deputet i Kuvendit Kombëtar.[2]

Me ardhjen në pushtet të regjimit komunist, u arrestua dhe dënua me 15 vjet burg nga Gjyqi Special. Më 1951 u lirua nga burgu dhe u internua me familjen në Shtyllas dhe Radostinë të Fierit. Punoi më pas veteriner në në Durrës, Bilisht, Fier.[1] Ndërroi jetë më 02 janar 1997.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raca shqiptare

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Robert Elsie (24 dhjetor 2012). A Biographical Dictionary of Albanian History. I.B.Tauris. ff. 310–. ISBN 978-1-78076-431-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: 55. ff. 180–181. ISBN 9789994356225. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Bruqi F., Guximi shqiptar, Prishtinë: Printing Press, 2008. fq. 96