James Situma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
James Situma
Të dhënat personale
Emri i plotë James Wakhungu Situma
Data e lindjes (1984-11-11) 11 Nëntor 1984 (33 vjeç)
Vendi i lindjes Ndivisi, Bungoma, Kenia
Gjatësia 1,81 m (5 ft 11+12 in)
Pozita ne fushë Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual A.F.C. Leopards
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2006 Nzoia Sugar ? (?)
2006–2007 Nairobi City Stars ? (?)
2007–2011 Sofapaka ?
2011–2012 KF Tirana 4 (0)
2012–2013 Sofapaka ? (?)
2014– A.F.C. Leopards
Ekipi kombëtar
2007– Kenia 32 (2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13 dhjetor 2013

James Wakhungu Situma (lindur më 11 nëntor 1984 në Ndivisi, Bungoma, Kenia) është një futbollist kenian i cili luan aktualisht si mbrojtës për A.F.C. LeopardsPremier Leaguen Keniane dhe për kombëtaren keniane. Ai mund të luaj si qëndër–mbrojtës ose si mesfushor–qëndër. Ai grumbulloi një sukses të madhë që periudhës kohore të parë tek Sofapaka përpara se të transferohej tek KF Tirana, duke fituar 4 trofe gjatë 4 viteve të qëndrimit të tij tek klubi, përfshirë edhe fitimin e Premeir Leagues Keniane dhe duke qënë qënë kapiten në triumfin e CAF Champions League.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

KF Tirana[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai firmosi një kontratë 2 vjeçare me Tiranën më 2 korrik 2011, duke u bërë keniani i parë që luan në Shqipëri [1][2][3]. Ai bëri debutimin e tij me Tiranën në ndeshje kualifikuese të UEFA Ligës së Evropës kundër Spartak Trnava më 14 korrik 2011, ai e startoi ndeshjen në qëndër të mesfushës duke ndihmuar skuadrën të marëë një barazim pa gola [4] [5].

Trofeu i tij i parë në Shqipëri erdhi që në ndeshjen e dytë të tij pasi Tirana mposhti me rezultatin 1–0 Skëndërbeun2011 Superkupën Shqiptare [6].

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Sofapaka
KF Tirana

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai është fëmija i dytë nga tre fëmijët e çiftit Japheth dhe Anne Wakhungu; emrat e vëllezërve të tij janë Alfred dhe Cyrus. Idhujt e tij janë Dennis Oliech dhe McDonald Mariga [7].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ John Munene (20 qershor 2011). "James Situma jets out to join KF Tirana". Michezo Afrika. Marrë më 2 korrik 2011. 
  2. ^ Dennis Machio (22 qershor 2011). "Situma signs a two year pro contract with KF Tirana". Michezo Afrika. Marrë më 2 korrik 2011. 
  3. ^ "Vjen kapiteni i Kenias, Situma". Futbolli Shqiptar. 23 qershor 2011. Marrë më 2 korrik 2011. 
  4. ^ "KF Tirana 0-0 Spartak Trnava". UEFA.com. 14 korrik 2011. Marrë më 8 shkurt 2014. 
  5. ^ "KF Tirana 0-0 Spartak Trnava". Football Database. 14 korrik 2011. Marrë më 8 shkurt 2014. 
  6. ^ "Skënderbeu Korçë 0-1 KF Tirana". Football Database. 18 gusht 2011. Marrë më 8 shkurt 2014. 
  7. ^ Collins Okinyo (1 korrik 2011). "Up close with Sofapaka skipper James Situma". Futaa. Marrë më 8 shkurt 2014. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]