Jan Koum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jan Koum ( ukrainisht: Ян Кум  ; i lindur më 24 Shkurt 1976) është një sipërmarrës dhe programues kompjuterash ukraino-amerikan . Ai është bashkëthemeluesi dhe ka qenë DrejtoriEkzekutiv i WhatsApp-it, një aplikacion për mesazhe me anë të smartphone-ve i cili u ble nga Facebook Inc. në Shkurt 2014 për 19.3 miliardë dollarë amerikanë.

Në vitin 2014, ai hyri në listën e Forbes të 400 amerikanëve më të pasur në vendin e 62-të, me një vlerë prej rreth më shumë se 7.5 miliardë dollarë.

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koum lindi në Kiev, Ukrainë, atëherë pjesë e Bashkimit Sovjetik. Ai është me origjinë hebreje . [1] Ai u rrit në Fastiv, jashtë Kievit dhe u transferua me nënën dhe gjyshen e tij në Mountain View, California në 1992, [2] ku një program i përkrahjes sociale ndihmoi familjen të merrte një apartament të vogël me dy dhoma gjumi, [3] në moshë. nga 16. Babai i tij kishte menduar të bashkohej me familjen më vonë, por ai kurrë nuk u largua nga Ukraina, [4] dhe vdiq në 1997. Koum dhe nëna e tij mbetën në kontakt me babanë e tij deri në vdekjen e tij. [5] Në fillim nëna e Koum punonte si babagjysh, ndërsa ai vetë punonte si pastrues në një dyqan ushqimesh . Nëna e tij vdiq në vitin 2000 pas një beteje të gjatë me kancerin.   [ citimi i nevojshëm ] Në moshën 18-vjeçare Koum shfaqi interes për programimin . Ai u regjistrua në Universitetin Shtetëror të San Jose dhe njëkohësisht punoi në Ernst & Young si një testues i sigurisë . [3] Ai gjithashtu u bashkua me një grup hakerash që filluan në vitin 1996 të quajtur w00w00, ku ai takoi [6] themeluesit e ardhshëm të Napster, Shawn Fanning dhe Jordan Ritter .

Në shkurt 1996, një urdhër ndalese u dha kundër Koum në gjykatën shtetërore në San Jose, Kaliforni. Një ish-e dashura e tij detajoj një incident ku ajo tha se Koum e kërcënoi atë verbalisht dhe fizikisht. Në tetor 2014, Koum tha për urdhrin e ndalimit, "Më vjen turp për mënyrën se si kam vepruar dhe i turpëruar që sjellja ime e detyroi atë të ndërmarrë veprime ligjore". [7]

Në 1997-ën, Koum u takua me Brian Acton ndërsa punonte në Ernst & Young si një testues i sigurisë. [3] .

Yahoo![Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më vonë në 1997-ën, Koum u punësua nga Yahoo! si inxhinier i infrastrukturës. Ai e la shkollën pas kësaj. [3] Gjatë nëntë viteve të ardhshme, Koum dhe Acton punuan atje së bashku. Në Shtator 2007 ata të dy u larguan nga Yahoo! dhe morën një vit pushim, duke udhëtuar nëpër Amerikën e Jugut dhe duke luajtur ultimate frisbee . Të dy aplikuan për të punuar në Facebook, dhe të dy u refuzuan.

  1. ^ "WhatsApp Founder Jan Koum's Jewish Rags-to-Riches Tale". The Jewish Daily Forward. Reuters. 20 shkurt 2014. Marrë më 1 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rowan, David. "WhatsApp: The inside story (Wired UK)". Wired.co.uk. Marrë më 2014-02-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d Parmy Olson (19 shkurt 2014). "Exclusive: The Rags-To-Riches Tale Of How Jan Koum Built WhatsApp Into Facebook's New $19 Billion Baby". Forbes. Marrë më 20 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  4. ^ WhatsApp: Jan Koum – The Story Of A Man Who Kept It Simple, Jewish Business News, Feb 20th, 2014
  5. ^ Olson, Parmy. "Exclusive: The Rags-To-Riches Tale Of How Jan Koum Built WhatsApp Into Facebook's New $19 Billion Baby". Forbes (në anglisht). Marrë më 2018-08-10.
  6. ^ "January Kum: communist Ukraine to 19 billion Whatsapp | Network 2". 2014-06-15. Arkivuar nga origjinali më 2014-06-15. Marrë më 2017-09-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ De Jong, David (2014-10-20). "Facebook's Jan Koum Apologizes for Past Restraining Order". Bloomberg. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)