Jump to content

Jean Ango

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Busta e Jean Ango nga Eugène Bénet

Jean Ango (1480-1551) ishte një pronar anijeje norman i cili siguroi anije për mbretin francez Francis I për eksplorimin e globit. Një vendas i Dieppe, Ango mori përsipër biznesin e eksportit të babait të tij për eksport dhe u fut në tregtinë e erëzave me Afrikën dhe Indinë. Ai ishte një nga francezët e parë që sfidoi monopolin e Spanjës dhe Portugalisë, përveç tregtisë me Mesdheun lindor, Ishujt Britanikë dhe vendet e Ulëta. Ai gjithashtu ndihmoi për të financuar udhëtimet e Giovanni da Verrazzano dhe Jacques Cartier.[1]

Babai i tij (i quajtur edhe Jean Ango) dërgoi dy anije në Newfoundland në një përpjekje të hershme të kolonizimit, duke përfshirë Jehan Denis dhe Thomas Aubert si kapiten të Pensée. Ardhja e tyre në vitin 1508 është udhëtimi i dytë i regjistruar i një anije franceze drejt Grand Banks pas ekspeditës së John Cabot. Pas vdekjes së babait të tij (ndoshta në vitet e fundit të mbretërimit të mbretit Luigji XII), i riu Jean Ango ndaloi çdo pjesëmarrje personale në udhëtime tregtare dhe u vendos në Dieppe me pasurinë e tij të trashëguar.[2]

Ai përfundimisht kontrolloi një flotë, pjesërisht ose vetëm, prej 70 anijeve, përfshirë anijet tregtare dhe anijet e peshkimit. Megjithëse ai financoi ekspeditat për tregti dhe eksplorim, dhe përdori anijet e tij (legalisht) për bastisje gjatë kohës së luftës, "ai gjithashtu sponsorizoi udhëtime, qëllimi i vetëm i të cilit ishte pirateria".[3]

Ango ishte një mik i ngushtë i mbretit Francis I. Në vitin 1521 ai u stilua Viscount i Dieppe, dhe më 1533, pasi mbreti e kishte vizituar atë në rezidencën e tij në Normandi, kapiten i Dieppe. Kur João III i Portugalisë konfiskoi një nga anijet e tij që transportonte plaçkitje nga anijet e kapura, Ango mori lejen e mbretit francez për t'u përgjigjur. Duke vepruar nën një letër marike të lëshuar më 26 korrik 1530, ai ngacmoi flotën portugeze në Atlantik dhe madje kërcënoi të bllokojë portin e Lisbonës. Më 15 gusht 1531, mbreti portugez ra dakord të paguante dëmshpërblime prej 60,000 dukatesh në këmbim të marrëveshjes së Angos për të ndaluar veprimet e tij dhe të dorëzonte letrën e marque që i lejonte ata.[4]

Ai humbi popullaritetin nën mbretin Henri II. Tashmë gati i falimentuar pas pjesëmarrjes së tij të detyruar në një projekt të armatimit mbretëror, ai u burgos pas vitit 1549 për dështimin për të paguar taksat mbi fitimet e tij nga pirateria.[1]

Në librin e tij La chanson des pilotes, ai ishte i pari që përshkroi me shkrim përdorimin e duhanit.[5]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Morison, Samuel Eliot (1971). The European Discovery of America: The Northern Voyages (në anglisht). New York: Oxford University Press. fq. 260–261.
  2. ^ Gaffarel, Paul (1889). Jean Ango (në frëngjisht). Rouen: Société Normande de Géographie. fq. 7. ISBN 0-665-04326-0.
  3. ^ Rogozinski, Jan (1996). Pirates! (në anglisht). New York: Da Capo Press. fq. 10. ISBN 0-306-80722-X.
  4. ^ Gaffarel, Paul (1889). Jean Ango (në frëngjisht). Rouen: Société Normande de Géographie. fq. 65–71. ISBN 0-665-04326-0.
  5. ^ Poirier, Jean-Pierre (1996). Lavoisier: Chemist, Biologist, Economist (në anglisht). Philadelphia, PA. fq. 417.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)