Jean Rey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jean Rey (rreth 1583 - rreth 1645) ishte një mjek dhe kimist francez.

I lindur në Le Bugue, në Périgord (departamenti Dordonjë ), ai studioi mjekësi në Universitetin e Montpellier . Ai ushtroi mjekësi në qytetin e tij të lindjes dhe korrespondonte me René Descartes dhe Marin Mersenne .

Ai zbuloi se pesha e plumbit dhe kallajit rritet kur këto elemente kalcinohen, dhe ia faturoi këtë fenomen peshës së ajrit, për të cilin ai besonte se bëhej më i dendur kur nxehet ( Ese, 1630). [1] Ai e shpjegoi peshën më të madhe të plumbit dhe kallajit të kalcinuar duke supozuar se kalcinimi përfshin kapjen e ajrit nga metali. Kjo hipotezë do të konfirmohej më vonë nga Antoine Lavoisier, mbi një shekull më vonë në 1789.

Zbulimi i tij i peshës së ajrit bëri të mundur shpikjen e barometrit nga Evangelista Torricelli në 1643. Ai gjithashtu zhvilloi një pajisje të quajtur "Termoskop", një pararendës i termometrit .

Jean Rey vdiq në Le Bugue, ku kishte jetuar gjithë jetën. Data e saktë e vdekjes së tij lë ende vend për diskutim. [2]

  1. ^ "work of Lavoisier : Chapter 2". historyofscience.free.fr. Marrë më 19 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Un héritier des chercheurs de la Renaissance : Jean Rey médecin au Bugue" (PDF). Bulletin de la Société historique et archéologique du Périgord (në frëngjisht): 229–238. 1975. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 shtator 2018.