Jump to content

Le Bugue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bugë
Bashkia
Bashkia
Stema Bugë
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiDordogne
QarkuSarlat-la-Canéda
KantoniVallée de l'Homme
NdërkomunalitetVallée de l'Homme
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Serge Léonidas[1]
Sipërfaqja
1
28.960 km2 (11.182 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.595
 • Dendësia90/km2 (230/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
24067 /24260
Lartësia48–245 m (157–804 ft)
(avg. 60 m or 200 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Le Bugue ( shqiptimi frëngjisht: [lə byɡ] ; Ocitanisht: Al Buga ose Lo Buga ; Shqip: Buga) është një komunëdepartamentin DordonjëFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Bugue ndodhet në brigjet e lumit Vézère disa kilometra përpara bashkimit të Vézère-ës me Dordonjën në Limeuil. Stacioni Le Bugue ka lidhje hekurudhore me Périgueux dhe Agen.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Bugue ka qenë i banuar që nga kohërat parahistorike. Në vitin 964 u themelua një manastir benediktin në Bugë nën emrin e Shën Marselit dhe Shën Salvadorit. Manastiri ishte zhdukur nga fundi i shekullit të 19-të.

Buga gëzoi një periudhë begatie deri në vitin 1154, kur provinca e Perigordit ra nën kontrollin anglez. Buga u diskutua shpesh midis trupave britanike dhe atyre të mbretit të Francës, dhe për këtë arsye vuajti shumë.

Një nga datat më të rëndësishme në historinë e Bugës është nëntori i vitit 1319, kur mbreti i Francës, Filip i Gjati, urdhëroi me akt që tregu të mbahej përgjithmonë të martën. Ky akt është ende në fuqi.

Buga ishte një qytet i qetë tregtar deri në Revolucionin Francez . Megjithatë, ajo duroi disa beteja vëllavrasëse midis zotërve të komunave Limeuil dhe Fleurac.

Fundi i shekullit të 19-të u shënua nga ndërtimi i urës dhe mbërritja e hekurudhës (linja midis Perigueux dhe Agen ).

Buga i detyrohet një pjesë të famës së saj kimistit dhe mjekut Jean Rey i cili zbuloi Ligjin e ruajtjes së masës 200 vjet përpara Lavoisier . Jean Rey shpiku gjithashtu "Termoskopin", paraardhësin e termometrit modern.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19682.741—    
19752.778+1.3%
19822.784+0.2%
19902.764−0.7%
19992.778+0.5%
20072.760−0.6%
20122.695−2.4%
20172.587−4.0%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.