Antoine Laurent de Lavoisier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Antoine Laurent de Lavoisier

Antoine Laurent de Lavoisier26 gusht 1743 në Paris, Francë dhe vdiq më 8 maj 1794 Paris. Ishte kimist françez. Ai ishte formuesi i kimisë bashkëkohore.Antuan Loren Lavuazie konsiderohet si babai i kimis.Ishte Lavuazie qe i vuri emrin oksigjenit dhe zbuloi rolin e tij ne frymemarrjen e qenieve te gjalla.Ishte ai qe zgjidhi enigmen e flogjistjonit.