Jenixhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Genisea
Γενισέα
Koordinatat: 41°04′N 24°58′E / 41.067°N 24.967°E / 41.067; 24.967Coordinates: 41°04′N 24°58′E / 41.067°N 24.967°E / 41.067; 24.967
VendiGreqia
Rajoni administrativMaqedonia Lindore dhe Trakia
Njësia rajonaleKsanthi
KomunaAbdera
Njësi komunaleVistonida
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej1.473
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
TargatAH

Genisea (greqisht: Γενισέα) është një qytet në komunën VistonidaAbderanjësinë rajonale KsanthiGreqisë. Sipas regjistrimit të vitit 2011, popullsia e Geniseas ishte 1,473.

Genisea u sundua nga Perandoria Osmane nga 1478-1912 si Yenice, më konkretisht Karasu Yenicesi (pas lumit Nestos, Mesta Karasu) ose Tütün Yenicesi ('duhan') për ta dalluar atë nga Yenice-i Vardar, sot Giannitsa.[1]

Nën shqiptimet Yenidje ose Yenidze, Genisea ishte e famshme për duhanin e saj oriental, veçanërisht i përshtatshëm për cigare. Ajo ia dha emrin e saj ndërtesës së fabrikës së duhanit YenidzeDrezden dhe kompanisë britanike Yenidze Tobacco Limited.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tahir Sezen, Osmanlı Yer Adları, Ankara 2017, T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Yayın No: 26 s.v., p. 810