Joaquín Cortés

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joaquín Cortés
Lindur
Joaquín Pedraja Reyes


(1969-02-22) 22 shkurt 1969 (53 vjeç)

Profesioni balerin
Vitet

aktiv

1995-sot
Gjatësia 1.85 m (6 ft 1 in)
Partner(ë) Mónica Moreno
Prind(ër) Basilia Reyes Flores

Joaquín Pedraja Reyes (i njohur profesionalisht si Joaquín Cortés; i lindur më 22 shkurt 1969) është një balerin spanjoll i trajnuar klasik dhe flamenko.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joaquin Cortés është një balerin spanjoll flamenco. Një vendas në Kordovë, Cortés tregoi interes për kërcimin që në moshë të re. Cortes dhe familja e tij u transferuan në Madrid në vitin 1981. Menjëherë pasi u transferua në Madrid, ai filloi të merrte mësime zyrtare vallëzimi dhe të studionte seriozisht.

Në vitin 1984, ai u pranua si anëtar i kompanisë prestigjioze spanjolle të baletit kombëtar. Ai udhëtoi nëpër botë me Baletin Kombëtar Spanjoll, duke performuar në ambiente të rëndësishme si Teatri i Operas Metropolitan (Qendra Lincoln) i Nju Jorkut dhe Pallati i KremlinitMoskë. Gjatë qëndrimit të tij në Baletin Kombëtar Spanjoll, ai u bë gjithashtu një interpretues kryesor solo i njohur për qëndrueshmërinë dhe atletizmin e tij fenomenal.

Ish-Presidenti i SHBA George W. Bush dhe Laura Bush shikojnë performancën e Joaquin Cortes teksa ai kërcen me një kuintet muzikantësh Flamenco gjatë një festimi të Muajit të Trashëgimisë Hispanike në Dhomën Lindore të Shtëpisë së Bardhë më 15 shtator 2004.

Duke dashur më shumë kontroll krijues, Cortés formoi kompaninë Joaquín Cortés Flamenco Balet dhe nisi turneun e tij të parë ndërkombëtar 'Cibayí' në 1992. Formimi i kompanisë së vetë Cortes e lejoi atë të devijonte nga baleti purist dhe të krijonte shkrirjen e tij të flamenkos, baletit dhe kërcimit modern. Në vitin 1995, përveç se u shfaq në dy filma ndërkombëtarë - "La flor de mi secreto" (Lulja e sekretit tim) dhe "Flamenco" e Carlos Saura, Joaquín Cortés filloi atë që shpesh konsiderohet sipërmarrja e tij më e suksesshme, "Pasión Gitana" (Pasion Cigan). 'Pasión Gitana' shënoi fillimin e njohjes së Cortes jo vetëm për aftësitë e tij si balerin, por edhe si koreograf dhe drejtor artistik. Në vitin 1999, Cortés ishte subjekt i një filmi dokumentar dhe ai nisi një turne të suksesshëm të "Soul" në të gjithë Amerikën Veriore dhe Jugore. Në vitet 1990, Joaquín Cortés fitoi famë për marrëdhëniet e tij të ngushta me të famshëm të profilit të lartë si Naomi Campbell, Giorgio Armani dhe Mira Sorvino.

Duke vazhduar në mijëvjeçar, fokusi i Cortes u zhvendos nga vallëzimi në koreografi dhe regji artistike. Ai vazhdon të kërcejë me një kapacitet të kufizuar live në skenë, në film dhe televizion. Në vitin 2000, mori një rol në filmin "Gitano" (Cigani) dhe përsëri në 2004 në "Vaniglia e cioccolato" (Vanilje dhe çokollatë). Në vitin 2001, ai gjithashtu bëri një paraqitje të ftuar në koncertin e Jennifer Lopez në Porto Riko. Në vitin 2004, Cortes u përfshi në turneun ndërkombëtar të 'De Amor y Odio' që e çoi në Angli, Portugali, Tajlandë dhe Nju Jork, ndër të tjera. 2007 shënoi fillimin e spektaklit më të fundit të Joaquín Cortés, 'Mi Soledad'. Më 15 maj 2007 ai performoi si kërcimtar i ftuar në një segment gjysmëfinal të profilit të lartë në "Dancing with the Stars" të ABC.

Cortes është gjithashtu frymëzimi vizual për personazhin Vamp nga seria e lojërave video Metal Gear.

Shfaqje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cibayí
 • Pasión Gitana
 • Soul
 • Live
 • De Amor y Odio
 • Mi Soledad
 • Unleashed (2009)
 • Esencia (2017)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • La flor de mi secreto (1995) - Antonio
 • Flamenco (1995) - vetë
 • Gitano (2000) - Andres Heredia
 • Vaniglia e Cioccolato (2004) - Carlos
 • Këngëtarja e maskës: Adivina quién canta (2021) - Erizo/Winner

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]