Jorgo Zografi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Jorgo Zografi
GZografos.jpg
Ditëlindja: 1863
Vendlindja: Qestorat Gjirokastër
Ditëvdekja: 1920
Vendvdekja: Greqi
Kombësia: Grek

Jorgo Zografi (greqisht: Γεώργιος Χρηστάκης-Ζωγράφος, 1863–1920) ishte një politikan ne sherbim te interesave shoviniste greke, ministër i punëve të jashtme dhe president i republikës autonome të vetëshpallur të Epirit të Veriut (1914), e vetëshpallur nga grekofonët në Shqipërinë e Jugut. Kjo republikë autonome u vetëshpall pa marrë parasysh mendimin e shqiptarëve etnike që banonin në Shqipërinë e Jugut. E ashtuquajtura 'republikë autonome' mori fund në korrik të 1914-ës, kur filloi dhe Lufta e I Botërore.

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]