Jul Çezari (Asterix)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchJul Çezari (Frëngjisht: Jules César) është personazh fiktiv në librin strip francezë Asterix. Ai është diktator romak dhe antagonisti kryesor i fshatit, që është një gjemb në anën e tij. Shumë nga historitë përfshijnë skemat e tij më në fund për të pushtuar këtë fshat të fundit Gaulish që po përballet me legjionet e tij. Në raste të tjera, fshati (në mënyrë indirekte) ka ardhur në ndihmë të tij, por më shpesh është një siklet i madh atij në senatin romak - në Asterix dhe Arma Sekrete, i gjithë senati dhe qyteti po qeshnin pas një plani të dështuar. Pavarësisht nga kjo, gjithmonë ekziston një respekt i ndërsjellë mes tij dhe Asterix, dhe ndjenja se ai nuk është një djalë i keq (përveç përpjekjes për t'i pushtuar). Ai gjithashtu është treguar i nderuar, sepse kur Asterix dhe Obelix disi përfundojnë duke ndihmuar Çezarin, Çezari gjithmonë u jep atyre ndonjë favor që kërkojnë. Ai shkon aq larg sa të rindërtojë të gjithë fshatin Gaulish kur ajo u shkatërrua nga Brutus i cili ishte duke u përpjekur për të rrëmbyer djalin e Çezarit, të cilin Asterix u kthye në mënyrë të sigurt në familjen e tij (Djali i Asterix).

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në seritë që u adoptuan në live-action, Jul Çezari portretizua nga Gottfried JohnAsterix & Obelix kundër Çezarit, Alain ChabatAsterix & Obelix: Misioni Kleopatra, Alain DelonAsterix në Lojërat Olimpike dhe Fabrice LuchiniAsterix & Obelix në Shërbim të Madhërisë së Saj

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.