Julia Hartwig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Julia Hartwig
Julia Hartwig Warsaw October21 2009 Fot Mariusz Kubik 05.jpg
Ditëlindja:Gusht 1921, 14(14-08-1921)
Vendlindja:Lublin, Poloni
Ditëvdekja:Korrik 14, 2017 (mosha 95)
Vendvdekja:Pennsylvania
Zhanri:poezi, përkthim

Julia Hartwig (e lindur më 14 gusht, 1921-14 korrik, 2017) është një shkrimtare dhe përkthyese polake, e cila konsiderohet të jetë një nga poetet më të rëndësishme të Polonisë.[1][2][3]

Ajo lindi në Lublin dhe u rrit atje. Ajo studioi letërsinë polake dhe franceze në Universitetin e Varshavës dhe vazhdoi studimet e saj në Universitetin Katolik të Lublin-it.[4] Poemat e sajë të para u shfaqën në revistën Odrdozenie në vitin 1944. Hartwig jetonte në Paris nga viti 1947 deri më 1950. Në vitin 1954, ajo botoi Z niedalekich podróży (Nga vendet e afërta), një përmbledhje e artikujve. Ajo botoi përmbledhjen e saj të parë me poezi Pożegnania (Lamtumirë) në vitin 1956.[1] Ajo jetoi në Shtetet e Bashkuara nga viti 1970 deri në vitin 1974, dhe pastaj u kthye në Varshavë.[4] Gjatë kohës së saj në Amerikë, Hartwig mori pjesë në Programin Ndërkombëtar të Shkrimit në Universitetin e Iowa-s dhe gjithashtu dha mësim në disa universitete.[5]

Hartwig u shpërblye me Çmimin Jurzykowski, Çmimin Thornton Wilder nga Qendra e Përkthimit në Universitetin i Columbia's  dhe Çmimin e Poezisë Georg Trakl.[6]

Në vitin 1954,[7] Hartwig u martua me poetin Artur Międzyrzecki (pl); ai vdiq në vitin 1996.[3][4]

Vepra të zgjedhura[1][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wolne ręce (Duart e lira), poezi (1969)
 • Wielki pościg (Gara e madhe), libër për fëmijë (1969)
 • Dwoistość (Duel), poezi (1971)
 • Czuwanie (Vigjilencë), poezi (1978)
 • Chwila postoju (Një moment pushimi), poezi (1980)
 • Obcowanie (Bashkësi), poezi (1987)
 • Czułość (Ndjeshmëri), poezi (1992)
 • Bez pozegnania (Jo lamtumirë) (2004), i kandiduar për Çmimin Nike[8]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Segel, Harold B (2003). The Columbia Guide to the Literatures of Eastern Europe Since 1945. f. 207.  0231114044.
 2. ^ "Julia Hartwig". culture.pl. Adam Mickiewicz Institute.
 3. ^ a b "Contemporary Authors Online". Biography in Context. Gale. Marrë më 28 dhjetor 2015.
 4. ^ a b c Miller, Jane Eldridge (2001). Who's who in Contemporary Women's Writing. f. 136.  0415159806.
 5. ^ Carpenter, Bogdana (1 maj 2008). "Julia Hartwig's In Praise of the Unfinished translated by John and Bogdana Carpenter" (PDF). Slavic Scene. 16 (1): 10. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 30 tetor 2015.
 6. ^ Grol, Regina (1996). Ambers aglow: an anthology of Polish women's poetry (1981-1995). f. 432.  0924047151.
 7. ^ "Happy 90th birthday, Julia Hartwig! Poland's late-blooming poet is still in glorious flower". The Book Haven. Stanford University. Marrë më 3 gusht 2011.
 8. ^ "Julia Hartwig". culture.pl. Adam Mickiewicz Institute.