Universiteti i Varshavës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Varshavës

Universiteti i Varshavës (polonisht: Uniwersytet Warszawski, Latin: Universitas Varsoviensis), i themeluar në vitin 1816, është universiteti më i madh [1]Poloni. Ai ka një personel prej mbi 6,000 anëtarësh, duke përfshirë mbi 3,100 mësimdhënë akademikë. Ai ofron kurse pasuniversitare për 53,000 studentë (përveç mbi 9,200 kandidatëve pasuniversitar dhe doktoraturës). Universiteti ofron rreth 37 fusha të ndryshme studimi, me 18 fakultete dhe mbi 100 specializime në shkencat humane, teknike dhe natyrore . [1]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Varshavës u themelua si një Universitet Mbretëror më 19 nëntor 1816, kur Ndarjet e Polonisë ndanë Varshavën nga Universiteti Jagiellonian më i vjetër dhe më me ndikim i Krakovës. Aleksandri I dha lejen për themelimin e pesë fakulteteve - drejtësisë dhe shkencave politike, mjekësisë, filozofisë, teologjisë dhe shkencave humane. Universiteti u zgjerua me shpejtësi, por u mbyll gjatë Kryengritjes së Nëntorit në vitin 1830. Ai u rihap në vitin 1857 si Akademia e Mjekësisë e Varshavës, e cila tani ishte e vendosur në Pallatin Staszic aty pranë me vetëm fakultete mjekësore dhe farmaceutike. Të gjitha kampuset në gjuhën polake u mbyllën në vitin 1869 pas kryengritjes së dështuar të janarit, por universiteti arriti të trajnonte 3000 studentë, shumë prej të cilëve ishin pjesë e rëndësishme e inteligjencës polake; ndërkohë godina kryesore u rihap për stërvitjen e personelit ushtarak. Universiteti u ringjall gjatë Luftës së Parë Botërore dhe numri i studentëve arriti në 4500 në vitin 1918. Nga fillimi i viteve 1930, ai u bë institucioni më i madh i arsimit të lartë në vend. Pas Luftës së Dytë Botërore dhe shkatërrimit të Varshavës, universiteti u rihap me sukses në vitin 1945.

Sot, Universiteti i Varshavës përbëhet nga 126 ndërtesa dhe komplekse arsimore me mbi 18 fakultete: biologji, kimi, gazetari dhe shkenca politike, filozofi dhe sociologji, fizikë, gjeografi dhe studime rajonale, gjeologji, histori, gjuhësi dhe filologji të aplikuar, gjuhë polake, pedagogji, ekonomi, drejtësi dhe administratë publike, psikologji, shkenca sociale të aplikuara, menaxhim dhe matematikë, shkenca kompjuterike dhe mekanikë .

Universiteti i Varshavës është një nga universitetet më të mira polake. Ai u rendit nga revista Perspektywy si universiteti më i mirë polak në vitin 2010, 2011, 2014 dhe 2016. [2] Renditjet ndërkombëtare si ARWU dhe University Web Ranking e renditin universitetin si institucionin më të mirë polak të nivelit të lartë. Në listën e 100 universiteteve më të mira evropiane të përpiluar nga University Web Ranking, Universiteti i Varshavës u rendit i 61-ti. Renditja e Universiteteve Botërore QS e pozicionoi më parë Universitetin e Varshavës si institucionin më të mirë të nivelit më të lartë në mesin e 400 më të mirëve në botë. [3]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolegjiumi Novum
 1. Artet e lira
 2. Gjuhësia e aplikuar[4]
 3. Shkencat e aplikuara sociale dhe risocializimi
 4. Biologjia[5]
 5. Kimia[6]
 6. Shkencat ekonomike[7]
 7. Edukimi
 8. Geografia dhe studimet rajonale[8]
 9. Geologjia[9]
 10. Historia[10]
 11. Drejtësia dhe administrimi[11]
 12. Gazetaria, Informacioni dhe Bibliologjia
 13. Managjmenti[12]
 14. Matematika, Informatika, dhe Mekanika[13]
 15. Gjuhët moderne
 16. Studimet orientale[14]
 17. Filozofia dhe Sociologjia[15]
 18. Fizika[16]
 19. Shkencat politike dhe studimet ndërkombëtare [17]
 20. Studime polake
 21. Psikologjia[18]

Institucione tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Institutet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Radio Akademike Kampus 97,1 FM [19]
 • Instituti i Shkencave të Informacionit dhe Studimeve të Librit
 • Instituti i Gjuhës dhe Kulturës Polake "Polonicum"
 • Bibliotekat e Universitetit të Varshavës

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Redakcja (2012). "About Us". University of Warsaw (UW) homepage (në polonisht dhe anglisht). Uniwersytet Warszawski, Warsaw. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2012. Marrë më 9 shtator 2012.
 2. ^ "Ranking Uczelni Akademickich – Ranking Szkół Wyższych PERSPEKTYWY 2016". www.perspektywy.pl (në polonisht). Marrë më 3 qershor 2017.
 3. ^ "Strona główna". Uniwersytet Warszawski (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2012.
 4. ^ "Strona Wydziału Lingwistyki Stosowanej". www.wls.uw.edu.pl (në polonisht).
 5. ^ "Strona Wydziału Biologii UW" (në polonisht). Biol.uw.edu.pl. Marrë më 15 korrik 2012.
 6. ^ "Archived copy" (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2004. Marrë më 3 maj 2004.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ "Wydział Nauk Ekonomicznych – Uniwersytet Warszawski" (në polonisht). Wne.uw.edu.pl. Marrë më 15 korrik 2012.
 8. ^ "Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego" (në polonisht). Wgsr.uw.edu.pl. Marrë më 15 korrik 2012.
 9. ^ "Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego" (në polonisht). Geo.uw.edu.pl. Marrë më 15 korrik 2012.
 10. ^ "Wydział Historyczny UW" (në polonisht). Wh.uw.edu.pl. Marrë më 15 korrik 2012.
 11. ^ "Faculty of Law and Administration" (në polonisht). En.wpia.uw.edu.pl. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2012. Marrë më 15 korrik 2012.
 12. ^ Marcin Jędra (26 maj 2012). "Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zarządzanie, studia podyplomowe, studia licencjackie, studia magisterskie" (në polonisht). Wz.uw.edu.pl. Marrë më 15 korrik 2012.
 13. ^ "Wydział MIM UW – Strona główna" (në anglisht dhe polonisht). Mimuw.edu.pl. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2008. Marrë më 15 korrik 2012.
 14. ^ Wydział Orientalistyczny
 15. ^ Instytut Socjologii Uniwersytet Warszawski, 2005. The Internet Archive.
 16. ^ Faculty of Physics University of Warsaw
 17. ^ "Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych – Strona główna" (në polonisht). wnpism.uw.edu.pl. Marrë më 5 shkurt 2017.
 18. ^ Psychologia.pl and Psychology.pl
 19. ^ "O Radiu - Radio Kampus 97,1 FM #SAMESZTOSY" (në polonisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]