Jump to content

Juliana Morell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juliana Morell

Juliana Morell (16 shkurt 1594, Barcelona - 26 qershor 1653, Avignon) ishte një murgeshë domenikane katalonase, dhe gruaja e parë e cila arriti të pajiset me diplomë doktorature në fushën e shkencave juridike. [1] [2]

  • Përkthimi i "Vita Spiritualis" të autorit Vincent Ferrer, me komente dhe shënime për kapitujt e ndryshëm (Lyons, 1617, Paris, 1619);
  • Exercices spirituels sur l'éternité (1637);
  • Përkthimi frëngjisht i Rregullës së Shën Agustinit me shpjegime dhe vërejtje të ndryshme për qëllimin e mësimit (Avigon, 1680));
  • Historia e reformës së Manastirit të Shën Praxedisit, me biografitë e disa motrave të devotshme, (dorëshkrim);
  • Poezi latine dhe franceze, (disa të shtypura dhe disa në dorëshkrim).
  1. ^ Paul F. Grendler (1988). John W. O'Malley (red.). Schools, Seminaries, and Catechetical Instruction, in Catholicism in Early Modern History 1500-1700: A Guide to Research. Center for Information Research. fq. 328. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Schwartz, Agata (2008). Shifting Voices: Feminist Thought and Women's Writing in Fin-de-siècle Austria and Hungary. McGill-Queen's Press - MQUP. fq. 248. ISBN 9780773532861. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Quétif-Échard, Script. Ord. Praed. II (1721), 845 sqq.;
  • Baronius, Apologeticus, V, 326;
  • Nicolas Antonio, Bibliotheca hispana, II, (1672), 344-5.