Julije Bajamonti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Julije (Julio) Bajamonti ( italisht : Giulio Bajamonti ; 4 gusht 1744 – 12 nëntor 1800) ishte një historiane mjekësore, shkrimtare, përkthyese, enciklopediste, historiane, filozof dhe muzikant [1] nga qyteti i SplititKroacinë e sotme. Gruaja e tij ishte Ljuba Bajamonti, një banore e zakonshme nga Spliti.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bajamonti është i njohur për kompozimin e oratoriumit të parë të ruajtur në Kroaci ( La traslazione di San Doimo ), duke shkruar për historinë e Splitit (të papërfunduar dhe të pabotuar) dhe duke ndihmuar Alberto Fortisin, me udhëtimin e tij rreth Dalmacisë, i cili përfshinte gjithashtu zbulimin e tanimë të famshëm. Kënga myslimane sllave e jugut, Hasanaginica .

Pas rënies së Venedikut në 1797 ai kërkoi që Dalmacia t'i aneksohej monarkisë Habsburge . Në fjalimin e tij në 1797 ai deklaroi se Austria ishte pasardhëse e shtetit të vjetër venecian. Ashtu si shumë intelektualë të tjerë përgjatë bregdetit dalmat, Bajamonti shkroi shumicën e veprave të tij në italisht. Niccolò Tommaseo pretendon se nuk kishte njeri në Itali që të shkruante më mirë se Bajamonti gjatë kohës së tij.

Ai e kreu punën e tij mjekësore në qytetet e Splitit, Hvarit dhe Kotorrit (në zonën e Boka Kotorskës në Malin e Zi të sotëm).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Free scores by Bajamonti Julije Arkivuar 22 shkurt 2012 tek Wayback Machine on loumy.org Arkivuar 2 janar 2011 tek Wayback Machine
  • Bajamonti, Giulio (1786). Storia della peste que regnò in Dalmazia negli anni 1783-1784 (në italisht). Venezia: Vincenzio Formaleoni. Marrë më 2012-03-11.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Music in Croatia by Josip Andreis