Kështjella e Bratisllavës

Coordinates: 48°08′32″N 17°06′00″E / 48.14222°N 17.10000°E / 48.14222; 17.10000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
pamje ajrore e kompleksit të Kështjellës së Bratisllavës
Hyrja kryesore e kalasë (para rinovim)
Hyrja kryesore e kalasë (pas renovimit)
Oborri i pallatit (para rikonstruksionit)

Kështjella e Bratisllavës (sllovakisht: About this soundBratislavský hrad , gjermanisht: Pressburger Schloss, hungarisht: Pozsonyi Vár </noinclude>) është kalaja kryesore e Bratisllavës, kryeqytetit të Sllovakisë.

Ndërtesa masive drejtkëndëshe me katër kulla të larta qëndron mbi një kodër shkëmbore në "Karpatet e Vogla" direkt mbi lumin Danub në mes të Bratislavës. Për shkak të madhësisë së saj dhe vendit, ka qenë një tipar dominues i qytetit për shekuj me radhë.

Vendndodhja ofruar pamje të shkëlqyer të Bratisllavës, Austrisë dhe, në mot të qartë, pjesë të Hungarisë. Shumë legjenda janë të lidhura me historinë e kështjellës.

Kështjella[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kështjella përfshin vendet në vijim:

Ndërtesa e kështjellës (Pallati)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa e kështjellës përfshin katër kulla (një në çdo cep) dhe një oborr brenda saj me një pus uji të thellë 80 m (260 ft). Kulla më e madhe dhe më e lartë është Kulla e Kurorës në cepin jugperëndimor. Kulla 47 m (154 ft) daton nga shekulli i 13-të dhe për rreth 200 vjet duke filluar nga mesi i 1500 ka qenë streha e bizhuterive të kurorës së Hungarisë [1].

Portat e hyrjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Porta Sigismund në juglindje– pjesa më e mirë e ruajtur orgjinale e kështjellës, e ndërtuar në shekullin e XV
  • Porta Viena në jugperëndim – e ndërtuar në vitin 1712
  • Porta Nicholas në verilindje – e ndërtuar në shekullin e XVI
  • Porta Leopold

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Reconstruction of the Bratislava Castle (PDF). Chancellery of the National Council of the Slovak Republic. maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2013. Marrë më 2013-09-20. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kështjella e Bratisllavës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

48°08′32″N 17°06′00″E / 48.14222°N 17.10000°E / 48.14222; 17.10000