KFF Mitrovica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mitrovica
Emri i plotëKlubi Futbollistik për Femra Mitrovica
Themeluar2014
StadiumiStadiumi Olimpik Adem Jashari
Stadiumi Riza Lushta
Kapaciteti18,500
KryetarHajrullah Haxhiu
TrajnerSeid Onbashi
LigaLiga e futbollit të femrave e Kosovës
2022-232.

KFF Mitrovica i njohur zakonisht si Mitrovica është një klub futbolli për gra me qendër në Mitrovicë, Kosovë. Klubi luan në Ligën e Futbollit të Grave të Kosovës, e cila është niveli më i lartë i futbollit në vend.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mitrovica, fituesja e Kupës së Grave Kosovare 2017–18

Në sezonin 2017–18 ata u kurorëzuan kampionë për herë të parë në historinë e klubit.[1]

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderimet e KFF të Mitrovicës
Lloji Konkurs Tituj Stinët / Vitet
Shtëpiake Liga e Futbollit të Grave të Kosovës 3 2017–18, 2018–19, 2019–20
Kupa e Grave Kosovare 2 2017–18, 2018–19

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 2 gusht 2020 [2][3] 
No. Pos. Kombi Lojtarja
1 GK Albania ALB Viona Rexhepi
2 DF Albania ALB Endrina Elezaj
3 DF Kosovo KVX Fatbardha Osmani
4 DF Kosovo KVX Xheneta Kastrati
5 DF Kosovo KVX Liridona Syla
6 DF Albania ALB Gresa Haziri
7 FW Kosovo KVX Qendresa Bajra
8 FW Albania ALB Ambra Gjegji
9 FW Kosovo KVX Kaltrina Biqkaj
10 MF Kosovo KVX Blerta Shala
11 FW Kosovo KVX Edona Kryeziu
12 GK Kosovo KVX Florentina Kolgeci
13 DF Kosovo KVX Bleona Zhabari
14 MF Kosovo KVX Albiona Tahiri
No. Pos. Kombi Lojtarja
15 DF Kosovo KVX Shkurte Maliqi
16 MF Kosovo KVX Marigona Tahiri
17 DF Kosovo KVX Valentina Tërnava
18 MF Albania ALB Xhemile Berisha (captain)
19 FW Kosovo KVX Mimoza Islami
20 FW Kosovo KVX Donjeta Halilaj
21 FW Kosovo KVX Egzona Zeka
33 MF Kosovo KVX Gresa Berisha
77 FW Albania ALB Suada Jashari
97 GK Kosovo KVX Diellza Musa
DF Kosovo KVX Albulena Fejza
DF South Africa RSA Zanele Portia Nhlapho
FW South Africa RSA Andisiwe Mgcoyi

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 4 gusht 2018
Pozicioni Emri
Kryetrajner Kosova Seid Onbashi
Ndihmës trajner Kosova Ramadan Hyseni
Trajner portierësh Kosova Enes Shosholli
Mjek(ë) Kosova Lirije Fazliu
Kosova Sabit Hajra
Anëtarët e Bordit
Zyra Emri
President Kosova Hajrullah Haxhiu
Drejtor sportiv Kosova Adnan Ademi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mitrovica i gëzohet edhe titullit të kampionit". Football Federation of Kosovo. 31 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2018. Marrë më 3 qershor 2018. Edicioni i garave në Ligën e Femrave ka përfunduar me ndeshjen suplementare ndërmjet Hajvalisë dhe Mitrovicës, të cilat u gjenden me pikë të barabarta dhe me duele të ndërsjella me shifra të njëjta, ndaj edhe kjo ndeshje u zhvillua sot në stadiumin Shahin Haxhiislami në Pejë. Fituesin e përcaktuan penalltitë dhe futbollistet e Mitrovicës ishin më të sakta dhe ngadhënjyen me rezultat 3:2. Kësisoj, skuadra e Mitrovicës pas Kupës së Kosovës e ka fituar edhe titullin e kampionit, i cili ia mundëson debutimin në Ligën e Kampionëve
  2. ^ "KFF Mitrovica (squad)" (në anglisht). UEFA.
  3. ^ "KFF Mitrovica 2018/19". Facebook. KFF Mitrovica. 4 gusht 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]