Jump to content

Kajol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kajol Mukherjee

Emri: Kajol
Mbiemri: Mukherjee
Emri Alternativ: Kajol
Profesionin: Aktore
Ditëlindja: 5 gusht 1975
Vendlindja: Mumbai, India
Ditëvdekja:
Vendvdekja:
Nacionalitetin: Indiane

Kajol Mukherjee lindi më 5 gusht 1976Mumbai, India vajza e nje aktoreje Shabana Samarth dhe nje producenti Shomu Mukherjee. Është një aktore indiane dhe filmpartnera më e njohur e Shah Rukh Khan.

Edhe kushërira e saj Rani Mukherjee është një aktore e famshme në Indi, ajo eshte martuar me aktorin Ajay Devgn dhe ka dy femije.

Kariera

Kajol e filloi karieren ne moshen 16 vjecare me filmin Bekhudi. Me pas duke luajtur ne nje ser filmash te suksesshem, ku permendim edhe filmin e saj te pare me Shah Rukh Khan, ajo arriti nje sukses te madh me filmin Dilwale Dulhania Le Jayenge ne 1995. Me pas ne 1997 ajo u vlersua me cmimin e aktores me te mire negative per Gupt. Ne 1998 filmi Kuch Kuch Hota Hai i cili dhe sot e kesaj dite pelqehet gjithmon e me shume.


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.