Kalaja e Gvozdansko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kalaja e Gvozdansko është kështjellë në fshatin Gvozdansko, midis qyteteve Dvor dhe Glina dhe jo larg nga Kalaja e Zrinit, në Qarkun Sisak-Moslavina, Kroacia qendrore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja e Gvozdansko ishte ndoshta e ndërtuar në gjysmën e dytë të shekullit XV, për shkak të të drejtave minerare të familjes fisnike Zrinski kroate . Kalaja u përmend për herë të parë në 1488. Nikola III Zrinski dhe djali i tij Nikola Šubić Zrinski vinin shpesh në Gvozdansko për të inspektuar minierat dhe nenexhikun. [1]

Turqit u përpoqën të pushtojnë Kalanë e Gvozdansko në disa raste. Tre përpjekje të mëdha u bënë në 1561 nga Malkoč-beg, në 1574 nga Ferhad-beg dhe në 1576 nga Kapidži-pasha. [2] Rrethimi i fundit nga Ferhat-paša Sokolović me 10,000 ushtarë, i cili u luftua nga 3 tetor 1577 deri në 13 janar 1578, ishte shumë më i përgatitur. Rrethimi i Gvozdansko përfundoi me një fitore tëosmanëve, pas një rrethimi të gjatë dhe të përgjakur. Otomanët arritën të shpërthejnë në kështjellë më 13 janar 1578, vetëm pasi mbrojtësit e fundit ngriu deri në vdekje në dimër të ashpër, duke mos pasur dru apo asgjë tjetër për të ndezur zjarrin. Sundimi osman në Gvozansko zgjati deri më 1718.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The mining and minting rights of Croatian aristocracy" Mirnik, Ivan
  2. ^ "Zrinske utvrde u hrvatskom Pounju" [Fortresses built by Zrinski family in Croatian pounje region] (PDF). Građevinar (në kroatisht). Zagreb: Croatian Society of Civil Engineers. 55: 304–307. 2003. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 korrik 2011. Marrë më 2011-02-16.