Karabullaku i detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Karabullaku i detit
Phalacrocorax carbo Vic.jpg
Një karabullak deti në Australi.
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Aves
Rendi: Suliformes
Familja: Phalacrocoracidae
Gjinia: Phalacrocorax
Speciet: P. carbo
Emri binomial
Phalacrocorax carbo
(Linnaeus, 1758)
Great Cormorant Range.png
Përhapja
Phalacrocorax carbo

Karabullaku i detit (latinisht: Phalacrocorax carbo), i njohur eshe si vrançi i madh ose korbi i ujit, është anëtar i familjes së karabullakëve të shpezëve të detit. Çiftohen më së shpeshti në Botën e vjetër dhe bregun atlantikAmerikës Veriore.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]