Jump to content

Karl Liebknecht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karl Liebknecht
Karl Liebknecht, rreth 1911
Anëtar i Rajshtagut
për rrethin Potsdam 7
Në detyrë
7 Shkurt 1912 – 26 Tetor 1918
Paraprirë ngaAugust Pauli
Pasuar ngaRrethi u shpërbë
Të dhëna vetjake
U lind më(1871-08-13)13 gusht 1871
Lajpcig, Mbretëria e Saksonisë, Perandoria Gjermane
Vdiq më15 janar 1919(1919-01-15) (47 vjeç)
Berlin, Republika Gjermane
KombësiaGjerman
NënshtetësiaGjerman
Partia politike
Bashkëshortja/etJulia Paradies (m. 1900; vdiq 1911)
Sophie Liebknecht (m. 1914)
MarrëdhënietWilhelm Liebknecht (babai)
Natalie Liebknecht (nëna)
Fëmijët3
ShkollimiUniversiteti i Berlinit
ProfesioniAvokat
politikan
revolucionar

Karl Paul August Friedrich Liebknecht ( 13 gusht 1871 – 15 janar 1919) ishte një socialist dhe kundërushtarak gjerman. Anëtar i Partisë Social Demokrate të Gjermanisë (SPD) duke filluar nga viti 1900, ai ishte një nga deputetët e saj në Reichstag nga viti 1912 deri në 1916, ku përfaqësoi krahun e majtë-revolucionar të partisë. Në vitin 1916 ai u përjashtua nga grupi parlamentar i SPD-së për kundërshtimin e tij ndaj armëpushimit politik midis të gjitha partive në Reichstag, ndërsa zgjaste lufta. Ai kaloi dy herë kohë në burg, fillimisht për shkrimin e një pamfleti kundër militarizmit në vitin 1907 dhe më pas për rolin e tij në një demonstratë kundër luftës të vitit 1916. Ai u lirua nga e dyta nën një amnisti të përgjithshme tre javë para përfundimit të Luftës së Parë Botërore .

Gjatë Revolucionit të Nëntorit që shpërtheu në të gjithë Gjermaninë në ditët e fundit të luftës, Liebknecht shpalli Gjermaninë një "Republikë të Lirë Socialiste" nga Pallati i Berlinit më 9 nëntor 1918. Më 11 nëntor, së bashku me Roza Luksemburgun dhe të tjerë, ai themeloi Lidhjen Spartakiste . Në dhjetor, thirrja e tij për ta bërë Gjermaninë një republikë sovjetike u refuzua nga shumica e Kongresit të Rajhut të Këshillave të Punëtorëve dhe Ushtarëve ( Reichsrätekongress). Në fund të vitit 1918, Liebknecht ishte një nga themeluesit e Partisë Komuniste të Gjermanisë (KPD). Menjëherë pas shtypjes së kryengritjes spartakiste në të cilën ai luajti një rol udhëheqës, ai dhe Roza Luksemburgu u vranë nga anëtarët e Divizionit të Pushkës së Kalorësisë së Gardës pasi ishin konsultuar me Gustav Nosken, i cili ishte anëtar i Këshillit të Deputetëve të Popullit, e cila ishte qeveria e përkohshme e Gjermanisë dhe kishte përgjegjësi për çështjet ushtarake. Edhe pse dy nga personat e përfshirë drejtpërdrejt në vrasjet u ndoqën penalisht, askush përgjegjës për urdhërimin e vdekjes së tyre nuk u soll kurrë në gjyq.

Pas vdekjes së tyre, Liebknecht dhe Rosa Luxemburg u bënë martirë për kauzën socialiste në Gjermani dhe në mbarë Evropën. Përkujtimi i të dyve vazhdon të luajë një rol të rëndësishëm në mesin e së majtës gjermane edhe sot e kësaj dite.