Kartal

Coordinates: 40°53′14″N 29°11′24″E / 40.88722°N 29.19000°E / 40.88722; 29.19000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kartal
Distrikt
Vendndodhja e Kartal në Stamboll
Vendndodhja e Kartal në Stamboll
Kartal is located in Earth
Kartal (Earth)
Koordinatat: 40°53′14″N 29°11′24″E / 40.88722°N 29.19000°E / 40.88722; 29.19000
VendiTurqia Turqia
QytetiStamboll
SettledShekulli i 6-të
Qeveria
 • KryetariGökhan Yüksel (CHP)
 • GuvernatoriAbdullah Demir
Sipërfaqja
 • Distrikti34,43 km2 (1,329 sq mi)
Popullsia
 (2018)
 • Distrikti
461,155
 • Dendësia (Distrikti)13/km2 (30/sq mi)
Zona kohoreUTC+3 (TRT)
Prefiksi0-216
Faqja zyrtarewww.kartal.bel.tr
www.kartal.gov.tr

Kartal është një distrikt i Stambollit, Turqi, e vendosur në anën aziatike të qytetit, në bregun e Detit Marmara midis Maltepe and Pendik.

Pavarësisht se është larg nga qendra e qytetit, Kartal është shumë i populluar (popullsia gjithsej prej 541,209) (regjistrimi i vitit 2008). Sipërfaqja totale e tokës është 147,000 m2, e cila përfshin disa zona fshati në brendësi. Fqinjët e distriktit janë Maltepe në perëndim, Sultanbeyli dhe Sancaktepe në veri dhe Pendik në lindje. Në brendësi nga bregu, toka ngrihet ndjeshëm deri në kodrat Yakacık dhe Aydos, nga të cilat kjo e fundit është pika më e lartë në Stamboll.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kartal ishte një fshat peshkimi në bregun e Detit Marmara gjatë Perandorisë Bizantine, i quajtur Kartalimen ose Kartalimingreqisht dhe u themelua në fillim të shekullit të 6-të. Në shekullin e 11-të, qyteti u pushtua nga sundimtari i selxhukëve, Sylejman Shah. Në vitin 1329, Kartal u bë pjesë e Perandorisë Osmane, bizantinët e rimorën qytetin në vitin 1403, megjithatë, dhe e mbajtën atë për 17 vjet përpara se ta humbnin përsëri nga osmanët.[2][3]

Sipas regjistrimit të përgjithshëm osman të viteve 1881/82-1893, kazaja e Kartalit kishte gjithsej një popullsi prej 12.969 banorësh, e përbërë nga 6.920 grekë, 5.095 muslimanë, 869 armenë, 3 katolikë, 1 hebre dhe 81 shtetas të huaj.[4]

Në vitin 1947, Kartal ishte një zonë industriale dhe me futjen e trenave të udhëtarëve për në Terminalin Haydarpaşa nga Gebze në vitin 1973, Kartal u bë edhe më i rëndësishëm si një zonë industriale e Stambollit. Megjithatë, tendenca aktuale është se fabrikat po mbyllen dhe po zhvendosen në brendësi të vendit. Për shembull, fabrika e madhe e çimentos në breg, e cila do të shndërrohet në qendër kulturore, u mbyll në vitin 2003.[5]

Pranë kodrës së Dragos ndodhet një rrënoja historike e banjës romake, e cila po rikuperohet nga Muzetë Arkeologjike të Stambollit, me mbështetjen financiare të Bashkisë Kartal.[6][7]

Kartal sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komplekse apartamentesh luksoze janë ndërtuar në bregdet, së bashku me shumë më shumë banesa në brendësi dhe kjo ka tërhequr më shumë dyqane dhe infrastrukturë.

Ka një sërë shkollash të njohura private dhe shtetërore në zonë, Universiteti Maltepe është universiteti privat i Kartalit.

Banesat janë të një cilësie të mirë në përgjithësi. Ndërtimi pranë bregut u ngadalësua pas tërmetit të vitit 1999, kur njerëzit u bënë të vetëdijshëm se një linjë e madhe e thyerjes kalon pikërisht nga ky bregdet. Megjithatë, ndërtimi në tokë të lartë në brendësi po ecën me shpejtësi.

Më 4 qershor 2007, Bashkia e Stambollit të Madh dhe ish-kryetari i bashkisë së Kartalit njoftuan se një mjedis i ri urban urban do të ndërtohej në Kartal-Pendik. Plani përfshin një distrikt qendror biznesi, zhvillime rezidenciale luksoze, objekte kulturore si sallat e koncerteve, muzetë dhe teatrot, dhe lokacionet e kohës së lirë duke përfshirë një marinë dhe hotele turistike.[8]

Kartal është stacioni terminal i metrosë Kartal - Kadıköy (M4). [[Marmaray] për trenat e udhëtarëve gjithashtu kalon përmes Kartalit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ What is the highest point of Istanbul? Kartal 24
  2. ^ "Kartal İlçe Tarihi" (në turqisht). Kartal Kaymakamlığı. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2012. Marrë më 7 shtator 2012.
  3. ^ "History of Kartal" (në anglisht). Kartal Municipality. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2012. Marrë më 7 shtator 2012.
  4. ^ Kemal Karpat (1985), Ottoman Population, 1830-1914, Demographic and Social Characteristics, The University of Wisconsin Press, p. 138-139
  5. ^ "Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 20. Dönem 3. Yasama Yılı 115. Birleşim" (në turqisht). TCBMM. 3 korrik 1998. Marrë më 13 shtator 2012.
  6. ^ "Kartal Belediyesi 2010 Faaliyet Raporu" (PDF) (në turqisht). Kartal Municipality. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 mars 2013. Marrë më 3 dhjetor 2012.
  7. ^ "Tarihi eserler günışığına çıkıyor" (në turqisht). CNN Türk. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2013. Marrë më 3 dhjetor 2012.
  8. ^ Zaha Hadid Architects Kartal - Pendik Masterplan Arkivuar 13 maj 2008 tek Wayback Machine.