Katyusha (raketëhedhës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
BM-13N Katyusha në një kamion Studebaker US6 Lend-Lease 2+1⁄2 ton 6×6, në Muzeun e Luftës së Madhe Patriotike, Moskë (2006).

Katyusha (rusisht: Катю́ша) është një lloj artilerie raketore e ndërtuar dhe lansuar për herë të parë nga Bashkimi SovjetikLuftën e Dytë Botërore. Hedhës të shumëfishtë raketash si këto dërgojnë eksplozivë në një zonë të synuar më intensivisht se artileria konvencionale, por me saktësi më të ulët dhe që kërkojnë një kohë më të gjatë për t'u ringarkuar. Ato janë të brishta në krahasim me armët e artilerisë, por janë të lira, të lehta për t'u prodhuar dhe të përdorshme në pothuajse çdo shasi. Katyushat e Luftës së Dytë Botërore, artileria e parë vetëlëvizëse e prodhuar në masë nga Bashkimi Sovjetik, zakonisht montoheshin në kamionë të zakonshëm. Kjo lëvizshmëri i dha Katyusha-s dhe artilerisë tjetër vetëlëvizëse, një avantazh tjetër: të qenit në gjendje të jepte një goditje të madhe menjëherë, dhe më pas të lëvizte përpara se të lokalizohej dhe të sulmohej me zjarr kundër baterive.

Armët Katyusha të Luftës së Dytë Botërore përfshinin lëshuesin BM-13, BM-8 të lehtë dhe BM-31 të rëndë. Sot, nofka Katyusha përdoret gjithashtu për raketat më të reja post-sovjetike të montuara në kamion - përveç jo-sovjetikëve - raketahedhës me shumë raketa, veçanërisht BM-21 Grad të zakonshëm dhe pasardhësit e tij.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]