Jump to content

Kavie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kavie (Cavia porcellus) është një specie e brejtësit përkasin gjini Cavia në familje Caviidae. Mbarështuesit kanë tendencë të përdorin fjalën cavy për të përshkruar kafshën, ndërsa në kontekstet shkencore dhe laboratorike, ajo është përmendur shumë më shpesh me emrin e zakonshëm derr gini.[1] Pavarësisht nga emri i tyre i zakonshëm, derrat gini nuk janë vendas në Guinea, as nuk janë të lidhur ngushtë biologjikisht me derrat, dhe origjina e emrit është ende e paqartë. Ata kanë origjinën në Andet e Amerikës së Jugut. Studimet e bazuara në biokimi dhe hibridizim sugjerojnë se ato janë kafshë të zbutura që nuk ekzistojnë natyrshëm në të egra, pasardhës të një specie kavale të lidhur ngushtë siç është C. tschudii.[2][3] Ata fillimisht u zbutën si blegtori për një burim mishi, dhe ende konsumohen në disa pjesë të botës.

shoqërinë perëndimore, derri gini ka gëzuar popullaritet të gjerë si kafshë shtëpiake që nga futja e tij në Evropë dhe Amerikën e Veriut nga tregtarët evropianë në shekullin e 16 -të. Natyra e tyre e dëgjueshme, reagimi miqësor ndaj trajtimit dhe ushqimit dhe lehtësia relative e kujdesit ndaj tyre i kanë bërë derrat gini një zgjedhje e vazhdueshme popullore e kafshëve shtëpiake. Organizatat kushtuar mbarështimit konkurrues të derrave gini janë formuar në të gjithë botën. Shumë raca të specializuara, me ngjyra dhe cilësi të ndryshme të veshjes , zgjidhen nga mbarështuesit.

Racat blegtorale të derrit gini luajnë një rol të rëndësishëm në kulturën popullore për shumë popuj indigjenë të Andeve, veçanërisht si një burim ushqimi. Kafshët përdoren gjithashtu në mjekësinë popullore dhe në ceremonitë fetare të komunitetit.[4] Ata janë rritur për mishin e tyre dhe janë një element kryesor i kuzhinës në Malet e Andeve, ku njihen si cuy. Në vitet 1960 filloi një program modern i mbarështimit në Peru që rezultoi në racat e mëdha të njohura si cuy mejorados (përmirësim i cuy). Tregtarët u përpoqën të rrisin konsumin e kafshës jashtë Amerikën së Jugut.[5]

Eksperimentimi biologjik mbi derrat gini vendas është kryer që nga shekulli i 17-të. Kafshët u përdorën aq shpesh si organizma model në shekujt 19 dhe 20, saqë epiteti derr gini hyri në përdorim për të përshkruar një subjekt testimi njerëzor. Që nga ajo kohë, ato janë zëvendësuar kryesisht nga brejtësit e tjerë, të tillë si minjtë dhe minjtë. Sidoqoftë, ato ende përdoren në kërkime, kryesisht si modele për të studiuar kushte të tilla mjekësore njerëzore si diabeti i të miturve, tuberkulozi, skorbuti (si njerëzit, ata kërkojnë marrje dietike të vitaminës C) dhe komplikime të shtatzënisë.

Derra gini Abisinianë me ngjyrë të pjesshëm.

Derrat gini janë të mëdhenj për brejtësit; racat e zakonshme të kafshëve shtëpiake peshojnë midis 700 and 1,200 grams (1.5 and 2.6 lb) kur të jetë rritur plotësisht dhe matet midis 20 and 25 centimetres (7.9 and 9.8 in) në gjatësi.[6] Disa raca blegtorale peshojnë 3 kilograms (6.6 lb) kur të jetë rritur plotësisht.[7] Racat e kafshëve shtëpiake jetojnë mesatarisht katër deri në pesë vjet, por mund të jetojnë deri në tetë vjet.[8] Sipas Rekordeve Botërore Guinness, sipas 2006, derri gini me jetë më të gjatë ishte 14 vjeç vjet, 10 muaj, dhe 2 javë.[9] Shumica e derrave gini kanë lesh, por një racë laboratorike e miratuar nga disa pronarë të kafshëve shtëpiake, derri i dobët, është një racë kryesisht pa gëzof. Disa raca janë raca me gëzof të gjatë si Peruiani, Silkie dhe Texel.

Në vitet 1990, një opinion pakicë shkencore doli me propozimin që caviomorphs të tilla si derra gini, chinchillet, dhe degus nuk janë në të vërtetë brejtësve, dhe duhet të riklasifikohet si një të veçantë mënyrë të gjitarëve (i ngjashëm me brejtësit-si lagomorphs cila përfshin lepuj).[10][11][12] Hulumtimet e mëvonshme duke përdorur mostra më të gjera rivendosën konsensusin midis biologëve të gjitarëve në lidhje me klasifikimin aktual të brejtësve, përfshirë derrat gini, si monofiletikë.[13][14]

Derrat gini meshkuj dhe femra nuk ndryshojnë në pamje përveç madhësisë së përgjithshme. Pozicioni i anusit është shumë afër organeve gjenitale në të dy gjinitë. Seksi i kafshëve në një moshë të re duhet të bëhet nga dikush që është trajnuar për dallimet. Organet gjenitale femërore dallohen nga një konfigurim i formës "Y" i formuar nga një përplasje vulvore. Ndërsa organet gjenitale mashkullore mund të duken të ngjashme, me penisin dhe anusin që formojnë një formë të ngjashme, penisi do të dalë nëse aplikohet presion në flokët përreth para zonës gjenitale.[8] Testikujt e mashkullit mund të jenë të dukshëm edhe nga jashtë nga ënjtja e skrotumit.

Kaviet në një kopsht zoologjik të kafshëve shtëpiake.
 1. ^ Wagner & Manning 1976.
 2. ^ Weir, Barbara J. (1974). "Notes on the Origin of the Domestic Guinea-Pig". përmbledhur nga Rowlands, I. W.; Weir, Barbara J. (red.). The Biology of Hystricomorph Rodents (në anglisht). Academic Press. fq. 437–446. ISBN 978-0-12-613333-2.
 3. ^ Nowak, Ronald M. (1999). Walker's Mammals of the World, 6th edition (në anglisht). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-5789-8.
 4. ^ Morales 1995.
 5. ^ Vecchio, Rick (2004-10-19). "Peru Pushes Guinea Pigs as Food". CBS News. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2013. Marrë më 2007-03-12. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Vanderlip 2003.
 7. ^ Yamamoto, Dorothy (2015). "Section 4: On The Menu". Guinea Pig (në anglisht). London N1 7UX, UK: Reaktion Books. ISBN 9781780234670.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Vendodhja (lidhja)
 8. ^ a b Richardson 2000.
 9. ^ Glenday, Craig, red. (2006). Guinness Book of World Records (në anglisht). Guinness World Records Ltd. fq. 60. ISBN 978-1-904994-02-2.
 10. ^ Graur, D.; etj. (1991). "Is the Guinea-Pig a Rodent?". Nature (në anglisht). 351 (6328): 649–652. Bibcode:1991Natur.351..649G. doi:10.1038/351649a0. PMID 2052090.
 11. ^ D'Erchia, A.; etj. (1996). "The Guinea Pig is Not a Rodent". Nature (në anglisht). 381 (6583): 597–600. Bibcode:1996Natur.381..597D. doi:10.1038/381597a0. PMID 8637593.
 12. ^ Noguchi, Tomoo; Fujiwara, Satoko; Hayashi, Sucko; Sakuraba, Haruhiko (shkurt 1994). "Is the guinea-pig (Cavia porcellus) a rodent?". Comparative Biochemistry and Physiology Part B: Comparative Biochemistry (në anglisht). 107 (2): 179–182. doi:10.1016/0305-0491(94)90037-X.
 13. ^ Carleton, Michael D.; Musser, Guy G. (2005). "Order Rodentia". përmbledhur nga Wilson, Don E.; Reeder, DeeAnn M. (red.). Mammal Species of the World (në anglisht). Vëll. 2 (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 745. ISBN 978-0-8018-8221-0.
 14. ^ Huchon, Dorothée; Chevret, Pascale; Jordan, Ursula; Kilpatrick, C. William; Ranwez, Vincent; Jenkins, Paulina D.; Brosius, Jürgen; Schmitz, Jürgen (1 maj 2007). "Multiple molecular evidences for a living mammalian fossil". PNAS (në anglisht). 104 (18): 7495–7499. Bibcode:2007PNAS..104.7495H. doi:10.1073/pnas.0701289104. PMC 1863447. PMID 17452635.