Jump to content

Kisha e Shën Gjergjit (Sinodale)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katedralja e Shën Gjergjit
LlojiArkitekturore
VendndodhjaPrizren, Kosovë
NdërtuarShek. XIX
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
LlojiNën mbrojtje
Nr. i referencës3390

Katedralja e Shën Gjergjit ose Kisha e Shën Gjergjit (Sinodale) është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë.[1] Ky katedrale ortodokse serbe është i kategorisë "Arkitekturor".

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Kisha e Shën Gjergjit (Sinodale).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.