Kodi QR

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kod QR për URL- në e faqes kryesore të Wikipedia Celular në anglisht

Një kod QR ( kodi me përgjigje të shpejtë ) është një lloj barkodi matricor dydimensional, i shpikur në 1994, nga kompania japoneze Denso Wave për etiketimin e pjesëve të automobilave. [1] [2] Një kod QR përbëhet nga katrorë të zinj të renditur në një rrjet katror në një sfond të bardhë, duke përfshirë disa shënues besimi, të cilët mund të lexohen nga një pajisje imazherie, si kamera, dhe të përpunohen duke përdorur korrigjimin e gabimit Reed-Solomon derisa imazhi të mund të interpretohet drejt. Të dhënat e kërkuara më pas nxirren nga modelet që janë të pranishme si në përbërësit horizontalë ashtu edhe në atë vertikalë të imazhit QR. [3]

Ndërsa një barkod është një imazh optik i lexueshëm nga makineria që përmban informacion specifik për artikullin e etiketuar, kodi QR përmban të dhënat për një lokalizues, një identifikues dhe për gjurmimin në ueb. Për të ruajtur me efikasitet të dhënat, kodet QR përdorin katër mënyra të standardizuara të kodimit: (i) numerike, (ii) alfanumerike, (iii) bajt ose binar dhe (iv) kanji . [4] Krahasuar me barkodet standarde UPC, sistemi i etiketimit QR u aplikua përtej industrisë së automobilave për shkak të leximit më të shpejtë të imazhit optik dhe nxënësisë më të madhe të ruajtjes së të dhënave në zbatime të tilla si gjurmimi i produktit, identifikimi i artikujve, gjurmimi i kohës, menaxhimi i dokumenteve dhe marketingu i përgjithshëm. [3]

Përdorimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kod QR i përdorur në një billboard të madh në Japoni, që lidhet me faqen e internetit sagasou.mobi

Realiteti i agumentuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kodet QR përdoren në disa sisteme të realitetit të agumentuar për të përcaktuar pozicionet e objekteve në hapësirën 3-dimensionale. [5]

Hyrja në uebfaqe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kodet QR mund të përdoren për t'u identifikuar në faqet e internetit: një kod QR shfaqet në faqen e identifikimit në një ekran kompjuteri dhe kur një përdorues i regjistruar e skanon atë me një smartphone të verifikuar, ai automatikisht do të identifikohet. Autentifikimi kryhet nga smartphone, i cili kontakton serverin. Google e zhvilloi këtë në 2012. [6]

Lidhja me një rrjet Wi-Fi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kod QR për t'u bashkuar automatikisht në një rrjet Wi‑Fi

Përdorimi funeral[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pllakë me kod QR pranë varrit të komandantit të krahut Adrian Warburton në varrezat e luftës Durnbach në Gmund am Tegernsee, Gjermani. Kodi lidhet me hyrjen e tij në Wikipedia.

Një kod QR mund të lidhet me një obituar dhe mund të vendoset në një lapidar . Në vitin 2008, Ishinokoe në prefekturën Yamanashi, Japoni filloi të shesë gurë varresh me kode QR të prodhuara nga IT DeSign, ku kodi çon në një varr virtual të të ndjerit. [7] [8] [9] Kompani të tjera, të tilla si Interactive Headstones me bazë në Wisconsin, kanë filluar gjithashtu zbatimin e kodeve QR në gurët e varreve. [10] Në vitin 2014, Varrezat Hebraike të La Paz-it në Uruguaj filloi zbatimin e kodeve QR për gurët e varreve. [11]

 1. ^ Hung, Shih-Hsuan; Yao, Chih-Yuan; Fang, Yu-Jen; Tan, Ping; Lee, RuenRone; Sheffer, Alla; Chu, Hung-Kuo (2020-09-01). "Micrography QR Codes". IEEE Transactions on Visualization and Computer Graphics. 26 (9): 2834–2847. doi:10.1109/TVCG.2019.2896895. ISSN 1077-2626. PMID 30716038. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2021. Marrë më 21 prill 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Chen, Rongjun; Yu, Yongxing; Xu, Xiansheng; Wang, Leijun; Zhao, Huimin; Tan, Hong-Zhou (2019-12-11). "Adaptive Binarization of QR Code Images for Fast Automatic Sorting in Warehouse Systems". Sensors (në anglisht). 19 (24): 5466. Bibcode:2019Senso..19.5466C. doi:10.3390/s19245466. PMC 6960674. PMID 31835866.
 3. ^ a b "QR Code Essentials". Denso ADC. 2011. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2013. Marrë më 12 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "QR Code features". Denso-Wave. Arkivuar nga origjinali më 2013-01-29. Marrë më 3 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Borko Furht (2011). Handbook of Augmented Reality. Springer. fq. 341. ISBN 9781461400646. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Naraine, Ryan (17 janar 2012). "Google testing login authentication via QR codes". ZDNet. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "モノウォッチは生まれ変わります". Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2015. Marrë më 10 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Michael Keferl (20 mars 2008). "QR code graves give a "Memorial Window"". Japan Trends. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "供養の窓 - 石の声 株式会社" (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2015. Marrë më 10 shtator 2015.
 10. ^ "Quiring Monuments adds smartphone codes to gravestones". Puget Sound Business Journal. 26 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2015. Marrë më 10 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Uruguayan Jewish Cemetery QR-ified" (në spanjisht). EL PAIS. 24 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2016.