Jump to content

Kodi i Da Vinçit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kodi i Da Vinçit[1]
Kodi Da Vinçi[2]
AutorDan Brown
Titulli origjinalThe Da Vinci Code
PërkthyesAmik Kasoruho[1]
Perikli Jorgoni[2]
ShtetiShBA
GjuhaAnglisht
BotoiShtetet e Bashkuara të Amerikës Doubleday Group
Britania e Madhe Bantam Books
Shqipëria Botimet Dudaj[1]
Shqipëria Bota Shqiptare[2]
Faqe565[1]
380[2]

Kodi i Da Vinçit (origj.: The Da Vinci Code) është roman i autorit Dan Brown, i cili u xhirua film me titullin The Da Vinci Code nga regjisori Ron Howard dhe me Tom Hanks dhe Audrey Tautourolin kryesor.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia fillon me vrasjen e Jacques Saunière (Mjeshtrin e Madh e Paresia e Sionit, edhe pse praktikisht nuk e di se në atë kohë) nga Sila (që vepron në emër të dikujt njohur vetëm si Mësuesi), për të nxjerr vendndodhjen e " parimit baze ", një artikull i cili çon në Grail Shenjtë. Policia therret, Robert Langdon, i cili po i jepte një leksion në Paris, në skenën e vrasjes dhe të kërkojë ndihmën e tij në dëshifrimin kodin Sauniere të mbetur në dhe pranë trupit të tij. Bezu Fache, kapiteni i Drejtoria e Policisë Gjyqësore Qendrore, beson se Langdon është i dyshuari kryesor në vrasjen.

Sophie Neveu shfaqet në skenën e vrasjes si një policise kriptografe dhe shpejt fiton besimin e Langdon. Jacques Saunière ishte gjyshi Neveu dhe ata ishin shumë afër me njëri-tjetrin deri sa ajo zbulon se ai merr pjesë në një ritual pagan seksi (Hieros Gamos) në shtëpinë e tij në Normandisë, kur ajo bëri një vizitë të papritur atje gjatë një pushim nga shkollë me konvikt. (Ajo e kishte vërejtur diçka dhe me pare është përmendur dhe le të kuptohet disa herë në të gjithë historinë, por çfarë është ajo që pa nuk I është zbuluar askujt, duke përfshirë lexuesit, deri afër fundit te vepres, kur ajo thotë Robert).

Langdon dhe Neveukane gjetur një kod enigmatik pranë trupit të Saunière. Këto të dhëna janë për qëllim të çojë në një grup të dytë të dhënash.Gjate dëshifrimit te te dhënave te gjyshit saj, Neveu gjen nje pikturë e cila kishte një te fshehur prapa saj, një adresë dhe simbolet e Paresise se Sionit ishin shkruar në te. Duke punuar së bashku, Langdon dhe Neveu mashtrokne policisë, largohen nga skena dhe figura e fshehtë dhe kryesore.

Detale kontraverze në Darkën e fundit të Da Vinçit

Ky çeles hap një kuti të sigurt depozitë në degën e Bankës se Zyrihut. Saunière numri i llogarisë në bankë është një numri 10-shifror renditur shifrat e tetë numrave të parë Fibonacci: 1 1 2 3 5 8 13 21.

Brenda kutis se sigurt te nje depozite gjejnë parimin baze i cili është në fakt një kriptogram i madh, një pajisje cilindrike gjoja e shpikur nga Leonardo Da Vinçit për transportimin e mesazheve të sigurt.Per tahapur duhet te kombinoheshin ne menyre korrekte fjalkalimi.Kriptogrami eshte nje aparat me nje capsule me uthull ne te cilen gjendet nje papyrus ne te cilin eshte shkruar nje mesazh . Kutia e cila permbante kriptogramin e madh mbante shenime per gjetjen e fjalkalimit,kto te shkruara mbrapsht, në të njëjtën mënyrë si gazeta Leonardos.

Udhëzimet që Saunière I kishte dhene Silasit ne momentin e vrasjes ishin genjeshtra, I kishte thene që parimi baze është varrosur në Kishën e Shën-Sulpice nën një lapidar që shtrihet pikërisht përgjatë "Rose Line" (Meridian fillestar i cili kalonte përmes Parisit përpara se te caktohej fillestari ne Greenwich). Mesazhi qe ai gjeti thjesht përmban një referencë në një pasazh në librin e Jobit (38:11 a) i cili thotë në pjesë ", Deri ketu duhet te shkoje dhe jo me tej." (Bible) Kur Sila lexon këtë, ai realizon ai ka qenë mashtruar .

Ende duke u ndjekur nga policia, Langdon dhe Neveu cojne parimin baze te Sir Leigh Teabing (një ekspert në Grail Shenjtë dhe mik Langdon's). Ata largohen nga vendi në aeroplan privat te Teabingut, dhe gjete fluturimit ata gjejne menyren për të hapur kriptexin, por në të vërtetë cryptex madh përmban një cryptex e dytë më të vogël me një shoshë te dytë që nxjerr në pah kombinimin e saj. Shoshë, i cili thotë se të kërkojnë trup qiellor që duhet të jetë në varrin e "një kalorësi" nuk i referohet një kalorës mesjetar, por më tepër për varrin e Sir Isaac Newton, i cili u varros në Westminster Abbey, dhe u be skulpture nga Alexander Pope (A. Papa).

Rezulton se Teabing ishte Mësues i cili kishte caktuar për të vrarë Zhak Saunièren Silasin dhe ai gjithashtu kishte informacion mbi identitetin e udhëheqësve të Paresia e Sionit i cili pastaj përgjuar zyrat e tyre.Remy është bashkëpunëtor i tij. Është Teabing i cili kontaktoi Peshkopi Aringarosa, fshehur identitetin e tij, dhe mashtruar atë në planin e financimit për të gjetur Grail. Ai nuk synon të dorës Grail mbi Aringarosa por është duke i shfrytëzuar per të zgjidhur ceshtjen Opus Dei për të gjetur atë. Teabing beson se Paresia e Sionit ka thyer premtimin e saj për të zbuluar sekretin e Grail të botës në kohën e caktuar. Ishte ai që kishte informuar Silas se Langdon dhe Sophie Neveu ishin në Chateau e tij. Ai nuk u kapi parimin baze nga ata vetë, sepse ai nuk dëshiron të zbulojë identitetin e tij. Ai thirri Sila të kapë parimin baze në shtëpinë e tij, në mënyrë për të fituar ndihmë të mëtejshme nga Langdon dhe Sophie me deshifrim cryptex. Më pas, policia bastis shtëpine, nga gjurmuesi qe mbante furgoni I arratisur nga banka I Langdon. Teabing udhëhequr Neveu dhe Langdon te tempulli i Kishës në Londër, duke e ditur fare mirë se kjo ishte një fund i vdekur, në mënyrë që të skenen e pengmarrjes me Remin dhe duke marrë parimin baze pa zbulimin e tij të vërtetë komplot për të Langdon dhe Neveu.

Me qëllim për të fshirë të gjitha njohuritë e punës së tij, Teabing vret Remin duke i dhënë atij konjak laced me pluhur badiava, duke e ditur Remi ka një alergji vdekjeprurës për kikirikët. Kështu, Remy vdes nga një shoku anafilaktik. Teabing gjithashtu tregon ne menyre anonime policise se Sila është fshehur në selinë Londër e Opus Dei.

Në një përballje me Teabing në Westminster Abbey, Langdon fshehurazi hap cryptex e dytë dhe heq përmbajtja e saj para se të shkatërruar atë perpara Teabing. Teabing është arrestuar dhe i udhëhequr nga larg, ndërsa I pashprese I pergjerohet langdonit per ti treguar atij përmbajtjen e cryptex dytë dhe vendin sekret të Grail.

Bezu Fache gjen se Neveu dhe Langdon janë të pafajshëm pasi Peshkopi Aringarosa kontaktoi ate dhe u rrefue. Fache pastaj anullon urdhër për arrestimin e Neveu dhe Langdon.

Sila aksidentalisht qellon Aringarosa jashtë selisë në Londër e Opus Dei duke ikur nga policia. Kuptuar gabimin e tij të tmerrshme dhe se ai ka qenë mashtruar, Aringarosa tregon Bezu Fache për t'i dhënë bono bartësit e tij në çantë për familjet e udhëheqësve të vrarë Paresia e Sionit. Sila vdes nga plagët e tij fatale.

Mesazhi i fundit brenda parimit baze të dytë në të vërtetë nuk i referohet Rosslyn Kisha, edhe pse ishte me të vërtetë varrosur Grail një herë atje, poshtë Ylli i Davidit në dysheme (dy trekëndëshat interlocking janë "gijotinë" dhe "kupë", dmth, mashkull dhe simbolet femra).

Pedagog në Rosslyn Kisha është vëllai i -Sophie-së humbur. Sophie kishin thënë si një fëmijë që ai u vra me prindërit e saj dhe gjyshja në një aksident me makinë.

Kujdestar i Rosslyn Chapel, Marie Chauvel, është gjyshja e humbur e Sophie, dhe gruaja e Jacques Saunière. Ajo është grua që morën pjesë në rituale seksi me Zhak Saunière. Është zbuluar se Sophie është një pasardhëse e Jezu Krishtit dhe Maria Magdalena. Paresia e Sionit fshehur identitetin e saj në mënyrë për të mbrojtur atë nga kërcënimet e mundshme për jetën e saj.

Edhe pse të gjithë katër udhëheqësit të Paresia e Sionit janë vrarë, sekreti nuk ka humbur, pasi nuk ka ende një plan të paparashikuara (nuk zbriti) i cili do të vazhdojë të organizatës dhe e gjallë e tij të fshehtë.

Kuptimin e vërtetë të mesazhit të fundit është se Grail është varrosur nën piramidë e vogël (dmth., thikë "," një simbol mashkullor) direkt nën piramidën qelqi te përmbysur te Luvrit (p.sh., "kupë," një simbol femër, cila Langdon dhe Sophie ironi pothuajse u përplas në ndërkohë që ua bën ikjen e tyre origjinale nga Bezu Fache). Ajo gjithashtu shtrihet nën Line "Rose", e cila është e ngjashme me "Rosslyn." Shifrat Langdon këtë pjesë të fundit për të enigmës në faqet e fundit të librit, por ai nuk dukej e prirur për të të treguar askujt për këtë. Shih La Pyramide Inversée për diskutim të mëtejshëm.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e WorldCat.org: Kodi i Da Vinçit
  2. ^ a b c d e WorldCat.org: Kodi Da Vinçi