Jump to content

Komanda Jugore e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e Komandës Jugore të Shteteve të Bashkuara.

Komanda Jugore e Shteteve të Bashkuara (USSOUTHCOM), e vendosur në Doral, FloridaMajamin e Madh, është 1 nga 11 komandat e unifikuara luftarake në Departamentin e Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara. Ai është përgjegjës për sigurimin e planifikimit të emergjencës, operacioneve dhe bashkëpunimit të sigurisë për Amerikën Qendrore dhe Jugore, Karaibe (përveç shteteve të përbashkëta, territoreve dhe zotërimeve të SHBA), ujërat e tyre territoriale dhe për mbrojtjen e forcës së burimeve ushtarake të SHBA-së në këto vende. USSOUTHCOM është gjithashtu përgjegjës për sigurimin e mbrojtjes së Kanalit të Panamasë dhe zonës së kanalit.[1]

Nën udhëheqjen e një komandanti me katër yje, USSOUTHCOM është i organizuar në një seli me gjashtë drejtori kryesore, komandat përbërëse dhe grupet ushtarake që përfaqësojnë SOUTHCOM në rajon. USSOUTHCOM është një komandë e përbashkët[2] e më shumë se 1201 personelit ushtarak dhe civil që përfaqëson Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, Marinën, Forcat Ajrore, Trupat Detare, Rojet Bregdetare dhe disa agjenci të tjera federale. Civilët që punojnë në USSOUTHCOM janë, në pjesën më të madhe, punonjës civilë të Ushtrisë, pasi Ushtria është Agjenti i Mbështetjes së Komandës Luftarake të USSOUTHCOM. Shërbimet i ofrojnë USSOUTHCOM komandat përbërëse të cilat, së bashku me komponentin e tyre të Operacioneve Speciale të Përbashkëta, dy Task Forca të Përbashkëta, një Task Forcë të Përbashkët Ndërinstitucionale dhe Zyrat e Bashkëpunimit të Sigurisë, kryejnë misione USSOUTHCOM dhe aktivitete të bashkëpunimit të sigurisë. USSOUTHCOM ushtron autoritetin e tij nëpërmjet komandantëve të komponentëve të tij, Forcave të Përbashkëta të Task Forcave/Task Forcave të Përbashkëta Ndërinstitucionale dhe Organizatave të Bashkëpunimit të Sigurisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About Us". U.S. Southern Command. Marrë më 28 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ See TITLE 10 > Subtitle A > PART I > CHAPTER 6 > § 164 for assignment, powers and duties.