Jump to content

Komanda e Zbatimit të Ligjit të Republikës Islamike të Iranit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Komanda e Zbatimit të Ligjit të Republikës Islamike të Iranit,[a] e njohur më parë si Forca e Zbatimit të Ligjit të Republikës Islamike të Iranit[1][2] ose Forca Disiplinore e Republikës Islamike të Iranit,[3][4][b] shkurtuar si Faraja, është forca policore e uniformuar në Iran. Forca u krijua në fillim të vitit 1992 duke bashkuar Sharbani-n, Xhandarmëri-n, dhe Komitetetin Revolucionare Islamike në një forcë të vetme. Ajo ka më shumë se 260,000 personel policie, duke përfshirë personelin e rojeve kufitare, dhe është nën kontrollin e drejtpërdrejtë të Udhëheqësit Suprem Ali Hamenei, i cili është kreu i shtetit dhe Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura.[5] Në vitin 2003, rreth 40'000 gra u bënë anëtaret e para femra të forcës policore që nga Revolucioni iranian i vitit 1979. Patrulla e Udhëzimit, e quajtur zakonisht "policia e moralit", ishte një skuadër zëvendës/polici fetare islame në Forcën e Zbatimit të Ligjit të Republikës Islamike të Iranit, e krijuar në vitin 2005 me detyrën e arrestimit të personave që shkelin kodin islamik të veshjes, zakonisht në lidhje me veshja nga gratë e hixhabit që mbulon flokët e tyre.[6][7][8]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

  1. ^ "Police Chief stresses law enforcement forces' good conditions". Arkivuar nga origjinali më 2018-01-12. Marrë më 2014-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Photos: Photos: Iranian Police Forces". Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2015. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Mohammadi, Majid (13 maj 2013). Judicial Reform and Reorganization in 20th Century Iran. Routledge. ISBN 9781135893422. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2020. Marrë më 22 tetor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Supreme Leader's Remarks on the Day of Disciplinary Forces". English.irib.ir. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 22 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  5. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2009-06-12. Marrë më 2008-07-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ "UNICEF Iran (Islamic Republic of) – Media centre – Statement by Paul Hulshoff, UNICEF Iran Representative at the opening session of the Seminar on "Police and Justice for Children"". Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Department of Treasury and State Announce Sanctions of Iranian Security Forces for Human Rights Abuses". U.S. Department of State. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2019. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  8. ^ "The World Factbook". Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2021. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)