Jump to content

Konsullata e Mali të Zi në Shkodër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konsullata e Malit të Zi në Shkodër (malaz. Црногорски конзулат у Скадру) u hap në fillim të viteve gjashtëdhjetë të shekullit të njëzetë.

Konsullata në Shkodër (atëherë në Perandorinë Osmane) ishte përfaqësia e parë diplomatike malazeze jashtë shtetit, e cila filloi punën në vitin 1863. Konsullata në Shkodër ndërmjetësoi në zgjidhjen e çeshtjeve të kufirit malazezo-osman, e në të njëjtën kohë u kujdes për avokimin e interesave politike dhe ekonomike të Malit të Zi në Perandorinë Osmane, si dhe për mbrojten e shtetasve malazez. Pak para fillimit të luftës malazezo-osmane (1876), konsullata ndërpreu punën, por u rihap në vitin 1893.[1]

Konsujt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portret i Jan Vaclikut
  • Jan Vaclik, agjenti i parë i Malit të Zi deri në fund të vitit 1864
  • Pero Pejović, agjent
  • Rade Plamenac, agjent[2]
  • Lazar Mijušković, konsull (1893–1902)[3]
  • Slavko Ramadanović, konsull
  • Petar Plamenac, konsull
  • Ivo Jovićević, konsull

Shiko më shumë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Generalni Konzulat Crne Gore - Frankfurt - Kratak istorijat crnogorske diplomatije". Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2018. Marrë më 21 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Нада Томовић: Crnogorski konzulat u Skadru 1863‐1915. godine, страница 737
  3. ^ [Projekat Rastko - Skadar] Stanovnistvo slovenskog porijekla u Albaniji