Konti i Tuluzës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Lengodokut

  Konti i Tuluzës ( Ocitanisht: comte de Tolosa , frëngjisht: comte de Toulouse ) ishte sundimtari i Tuluzës gjatë shekujve 8-13. Me origjinë si vasalë të mbretërve frankë, [1] kontët trashëgues sunduan qytetin e Tuluzës dhe qarkun e saj përreth nga fundi i shekullit të 9-të deri në 1270. Kontët dhe anëtarët e tjerë të familjes ishin gjithashtu në periudha të ndryshme kontë të Quercy, Rouergue, Albi dhe Nîmes, dhe nganjëherë margravë (mbrojtësit ushtarakë të Perandorisë së Shenjtë Romake ) të Septimanias dhe Provencës . Konti Raymond IV themeloi shtetin kryqtar të Tripolit, dhe pasardhësit e tij ishin gjithashtu kontë atje. [2] Ata arritën zenitin e fuqisë së tyre gjatë shekujve 11 dhe 12, por pas kryqëzatës Albigensiane, qarku ra në mbretërinë e Francës, në emër në 1229 dhe de facto në 1271.

Më vonë titulli u ringjall për Louis Alexandre, Kontin e Tuluzës, një bastard i Luigjit të XIV (1678–1737).

  1. ^ L. Ariste and L. Brand, Histoire populaire de Toulouse depuis les origines jusqu'à ce jour (Toulouse, 1898).
  2. ^ "The Counts of Toulouse (Coms de Toloza)". Midi-france.info. Marrë më 2012-11-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)