Kopshti i Edenit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kopshti i Edenit me rënien e njeriut nga Jan Brueghel Plaku dhe Pieter Paul Rubens, rr. 1615, duke përshkruar kafshë të egra shtëpiake dhe ekzotike si tigrat, papagajtë dhe strucat që bashkëjetojnë në kopsht.

fetë abrahamike, Kopshti i Edenit (hebraisht biblik: gan-ʿĒḏen; greqisht: Εδέμ; latinisht: Paradisus) ose Kopshti i Zotit (gan-Elohim), i quajtur gjithashtu Parajsa Tokësore, është parajsa biblike e përshkruar në Zanafilla 2–3. dhe Ezekieli 28 dhe 31.[1][2]

Vendndodhja e Edenit përshkruhet në Librin e Zanafillës si burimi i katër degëve. Për vendndodhjen[3] e tij janë bërë sugjerime të ndryshme: në krye të Gjirit Persik, në Mesopotaminë jugore ku lumenjtë Tigër dhe Eufrat derdhen në det; dhe në Armeni.[4][5][6] Të tjerë teorizojnë se Edeni ishte e gjithë Gjysmëhëna Pjellore ose një rajon me "përmasa të konsiderueshme" në Mesopotami, ku banorët e tij vendas ekzistojnë ende në qytete të tilla si Telassar.[7][8]

Ashtu si tregimi i përmbytjes së Zanafillës, tregimi i krijimit të Zanafillës dhe tregimi i Kullës së Babelit, historia e Edenit i bën jehonë mitit mesopotamian të një mbreti, si një njeri primordial, i cili vendoset në një kopsht hyjnor për të ruajtur pemën e jetës.[9] Studiuesit vërejnë se tregimi i Edenit tregon paralele me aspekte të Tempullit të Solomonit dhe Jeruzalemit, duke dëshmuar natyrën e tij si një vend i shenjtë.[10][11] Përmendjet e Edenit janë bërë edhe në Bibël diku tjetër te Zanafilla, te Isaia 51:3, Ezekieli 36:35 dhe Joeli 2:3; Zakaria 14 dhe Ezekieli 47 përdorin imazhe parajsore pa përmendur emrin Eden.[12]

Emri rrjedh nga gjuha akadiane edinnu, nga një fjalë sumeriane edin që do të thotë 'rrafshët' ose 'stepë', e lidhur ngushtë me një fjalë rrënjësore aramaike që do të thotë 'frutore, e ujitur mirë'.[13] Një interpretim tjetër e lidh emrin me një fjalë hebraike për 'kënaqësi'; kështu Vulgata lexon paradisum voluptatis në Zanafilla 2:8, dhe Bibla Douay-Rheims, në vijim, ka formulimin "Dhe Zoti Perëndi kishte mbjellë një parajsë kënaqësie".[14]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Metzger, Bruce Manning; Coogan, Michael D (2004). The Oxford Guide To People And Places Of The Bible. Oxford University Press. fq. 62. ISBN 978-0-19-517610-0. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Cohen 2011, pp. 228–229.
 3. ^ Wilensky-Lanford, Brook (2012). Paradise Lust: Searching for the Garden of Eden. Grove Press. ISBN 9780802145840. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Zevit, Ziony. What Really Happened in the Garden of Eden? 2013. Yale University Press, p. 111. ISBN 9780300178692.
 5. ^ Duncan, Joseph E. Milton's Earthly Paradise: A Historical Study of Eden. 1972. University Of Minnesota Press, pp. 96, 212. ISBN 9780816606337.
 6. ^ Scafi, Alessandro. Return to the Sources: Paradise in Armenia, in: Mapping Paradise: A History of Heaven on Earth. 2006. London, England and Chicago, Illinois: British Library and University of Chicago Press, pp. 317–322. ISBN 9780226735597.
 7. ^ "Telassar in the International Standard Bible Encyclopedia". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Isaiah 37: Barnes Commentary". Biblehub. 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Davidson 1973, f. 33.
 10. ^ Stager, Lawrence E. (1999). "Jerusalem and the Garden of Eden". Eretz-Israel: Archaeological, Historical and Geographical Studies. Israel Exploration Society. 26: 183*–194*. JSTOR 23629939. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Kang, Seung Il (2020). "The Garden of Eden as an Israelite Sacred Place". Theology Today. 77 (1): 89–99. doi:10.1177/0040573617731712. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Tigchelaar 1999, p. 37.
 13. ^ Cohen 2011, pp. 228–229.
 14. ^ "Latin Vulgate Bible with Douay–Rheims and King James Version Side-by-Side+Complete Sayings of Jesus Christ". www.latinvulgate.com. Arkivuar nga origjinali më 2021-03-12. Marrë më 2021-03-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)