Jump to content

Kozma Lara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kozma Lara
Kozma Lara

Kozma Lara u lind më 4 Janar 1930Durrës[1]. Është kompozitor i mirënjohur shqiptar, autor i shumë krijimeve muzikore, si kuartete, trio, romanca, rapsodi, etj, dhe i shumë këngëve për fëmijë. Ka qenë President i Shoqatës muzikore "Tonin Harapi", i Festivalit të Romancës Shqiptare, si dhe anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Kompozitorëve të Shqipërisë. U nda nga jeta më 18 janar 2019.[1]

Kozma Lara lindi më 4 janar 1930Durrësit.

Mësimet e para në piano i merr nga prof. Tonin Guraziu. Në vitet 1946-1949 mbaron shkollën e mesme të përgjithshme "16 Shtatori" në Durrës. Ndjek liceun artistik "Jordan Misja" në Tiranë, ku dhe diplomohet në degën e pianos me prof. Tonin Guraziu në vitin 1954.

Në vitin 1958 studion në konservatorin "Pjotr Iliç Çajkovski", në Moskë (ish-BRSS), në degën e kompozicionit, student i profesorit Sergey Artem'yevich Balasanian.

Përgjatë viteve ka kontribuar në Ansamblin e Ushtrisë Popullore, në Teatrin e Operas dhe BaletitTiranë, si koncert-maestër, dhe në shkollën e mesme të muzikës "Mujo Ulqinaku", Durrës.

Gjatë viteve 1964-1972 kontribuon si pedagog i Analizës dhe Kompozicionit, njëkohësisht Shef i Katedrës së Kompozicion-Dirigjimit në Konservatorin Shtetëror të Tiranës.

Gjatë viteve 1972-1978 ka qenë inspektor, specialist për Muzikën në Ministrinë e Arsimit dhe Kulturës, Tiranë.

Në vitin 1979 ka qenë mësues i Harmonisë, Analizës dhe Orkestracionit pranë shkollës së mesme të muzikës "Jan Kukuzeli", Durrës.

Nga 1979-a e më pas ka qenë shef i Katedrës së Teori-Kompozicionit në Fakultetin e Muzikës, pedagog i Analizës dhe Kompozicionit.

Nga 1995-a e më pas, edhe pse në pension, kontribuon si pedagog i jashtëm në lëndën e Analizës dhe Kompozicionit në Universitetin e Arteve, Tiranë.

Vepra instrumentale Simfonike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Simfonia Nr. 1, në Fa Minor
 • Tri skica simfonike për orkestër, 1, 2, 3, 2011
 • Tri valle për orkestër simfonike, 1972
 • Suitë orkestrale për harqe, në 3 kohë, 2000
 • Suitë orkestrale për fëmijë, 1975
 • Suitë për flaut dhe piano, I, 1981
 • Suitë për flaut dhe piano, II, 1985
 • Suitë për flaut dhe piano, III, 1986
 • Suitë për piano e orkestër, 1988
 • Koncert për piano dhe orkestër, I, 1966
 • Koncert për piano dhe orkestër, II, 1970
 • Koncert për piano dhe orkestër, III, 1984
 • Koncert për piano dhe orkestër, IV, 1986
 • Koncert për piano dhe orkestër, V, 1991
 • Koncert për violinë dhe orkestër, 1971
 • Koncert për oboe dhe orkestër, 1982
 •  Valle për flaut dhe orkestër, 1978
 • Valle tokatë (piano), 1972
 • Valle për kuartet harqesh, 1984
 • Valle për fagot dhe piano
 • Valle e rëndë, 1993
 • Dy rapsodi për piano dhe orkestër, 1976, 1983

Vepra Instrumentale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Sonata për piano I, 1965
 • Sonata për piano II, 1974
 • Sonata për piano III, 1976
 • Sonata për piano IV, 1989
 • Sonata për piano V, 1995
 • Sonata për piano VI, 1998
 • Sonata për piano VII, 2001
 • Sonatë për violinë dhe piano
 • Meditim mbi një temë për piano, 2002
 • Temë me variacione, botim i Institutit të Lartë të Arteve
 • Ditë të Gëzuara, album për piano, 1969
 • Cikël pianistik, 1996
 •  Capriccio, botim i Institutit të Lartë të Arteve
 • 24 Pjesë pianistike, album me pjesë pianistike, 1998, Shtëpia Botuese Altas
 • Balada për piano I, II, III, IV,  botuar në Repertor Pedagogjik Pianistik, volumet 1,2,3,4 dhe 5
 • Tri pjesë për piano, 1978
 •  Përjetime Kanadeze, 8 prelude për piano, 2005
 •  Miniatura pianistike, botim i Institutit të Lartë të Arteve, 1966
 • Pastorale
 • Kuartet për harqe I, 1989
 • Kuartet për harqe II, 1998
 • Kuartet për harqe III, In memoriam për poetin L. Poradeci, 2000
 • Dy pjesë për kanto dhe kuartet harqesh, Fryma e fundosur, Ruaj frymën e lules tënde, me vargje nga Agim Isaku, 1993
 •  Trio për flaut, violonçel dhe piano, 1999
 •  Tre improvizime për flaut dhe piano, 1995, 2012
 • Meditim për violonçel dhe piano, 1999
 •  Meditim mbi një këngë popullore për violonçel dhe piano, 2013
 • Dialog nr. 1, nr. 2, për flaut dhe violonçel, 2001
 • Skerco për flaut dhe piano, 1966
 •  Rondo për violonçel dhe piano, 1986
 • Pjesë për violonçel dhe piano, I
 • Pjesë për violonçel dhe piano, II
 • Pjesë për violonçel dhe piano, III
 • Pjesë për violonçel dhe piano, IV
 • Andante për flaut dhe piano
 • Cikël me pjesë korale a capella
 • Cikël me këngë popullore të përpunuara
 •  Këngë për fëmijë në festivale
 • Romanca vokale (të botuara)
 • Opereta për fëmijë Ditë të Gëzuara, 1956
 •  Opereta për fëmijë Shpendët e Pyllit, 1957
 • Baleti Fatosi Partizan, 1967

Veç këtyre, Kozma Lara ka qenë anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë që nga viti 1965, dhe President i Këshillit Kombëtar të Muzikës gjatë viteve 1992-1994.

Dhjetëra vepra të Kozma Larës janë vlerësuar me çmime ndër vite, në Dekadat e Majit dhe festivale kombëtare

 • Analiza e veprave muzikore, për shkollat e mesme të muzikës
 • Analiza e veprave muzikore për Universitetin e Arteve
 • Artikuj dhe studime për vepra apo veprimtari muzikore ndër vite
 • Simfonia Nr.1, në FA MINOR (Partitura), 1981
 • Romanca Shqiptare, 1999, (përzgjodhi dhe përgatiti për botim)
 • Sonata për piano dhe violinë, 2000
 • Muzikë Dhome - Vepra nga kompozitorë shqiptarë, 2001, (përzgjodhi dhe përgatiti për botim)
 • Album me pjesë pianistike, 2013
 • Romanca Vokale, 2013
 • Sonata për piano, 2013
 • Album me 20 romanca vokale për soprano, tenor dhe piano, 2013
 • Broshura me pjesë muzikore të ndryshme ndër vite, etj.
 1. ^ a b "Ndahet nga jeta kompozitori Kozma Lara". Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2019. Marrë më 22 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)