Jump to content

Kremlini i Kazanit

Coordinates: 55°48′00″N 49°06′20″E / 55.80000°N 49.10556°E / 55.80000; 49.10556
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kremlini i Kazanit
Emri amëtar
rusisht: Казанский Кремль
Kremlini i Kazanit
VendndodhjaKazan, Rusi
NdërtuarShekujt 10-16[1]
Emri zyrtar: Kompleksi Historik dhe Arkitekturor i Kremlinit të Kazanit
LlojiKulturor
Kriteretii, iii, iv
Përcaktuar2000 (Sesioni i 24-të)
Nr. i referencës980
ShtetiRusia
RajoniEvropë dhe Amerikë e Veriut

Kremlini i Kazanit (rusisht: Казанский Кремль; Tatarisht: Казан кирмәне) është kështjella kryesore historike e Rusisë, e vendosur në qytetin Kazan. Është ndërtuar me urdhër të Ivanit të Tmerrshmit mbi rrënojat e ish-kështjellës së khanëve të Kazanit. Është shpallur Vend i Trashëgimisë Botërore në vitin 2000.

Monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katedralja e Shpalljes (1561–62)

Kremlini i Kazanit përfshin shumë ndërtesa të vjetra, më e vjetra prej të cilave është Katedralja e Shpalljes (1554-62), e vetmja kishë ruse e shekullit të 16-të që ka gjashtë skelë dhe pesë apse. Ashtu si shumë nga ndërtesat e Kazanit të asaj periudhe, ajo është e ndërtuar me gurë ranorë lokalë të zbehtë dhe jo me tulla. Arkitektët e njohur të Pskovit Postnik Yakovlev dhe Ivan Shirjay (i quajtur Barma) u ftuan nga Cari për të rindërtuar Kremlinin e Kazanit në gur. Kulla e kambanës së katedrales u ngrit në pesë nivele me nxitjen e Ivanit dhe u shënua të ngjante me Belltower të Ivanit të Madh në Moskë, por u rrëzua nga Sovjetikët më 1930.

Pika më e dukshme e Kremlinit të Kazanit është Kulla e përkulur Söyembikä, e cila me siguri kthehet në mbretërimin e Pjetrit të Madh. Një legjendë e njohur lidh kullën me mbretëreshën e fundit të Khanate e Kazanit. Një tipar tjetër arkitektonik i njohur është Kulla Spasskaya, e cila ankoron skajin jugor të Kremlinit dhe shërben si hyrja kryesore e Kremlinit.

Kulla Spasskaya është emëruar pas Manastirit Spassky, i cili dikur ndodhej aty pranë. Ndër ndërtesat e manastirit ishin Kisha e Shën Nikollës (1560, katër shkallë) dhe Katedralja e Shndërrimit të Shpëtimtarit (1590, gjashtë shkallë). Ata u shkatërruan nga komunistët gjatë sundimit të Jozef Stalinit.

Me interes janë edhe kullat dhe muret me borë të bardhë, të ngritura në shekujt 16 dhe 17, por më vonë të rinovuara; xhamia Qol-ifrif, e rindërtuar së fundmi brenda kështjellës; dhe Shtëpia e Guvernatorit (1843—53), krijuar nga Konstantin Thon, tani Pallati i Presidentit të Republikës së Tatarstanit. Pallati besohet të jetë vendosur në vendin e një pallati të një ish-Khan. Takuar midis Pallatit Presidencial dhe Kullës Söyembikä është kisha e pallatit e ndërtuar mbi themelin e një xhamie mesjetare.

Muri verior i Kremlinit përmban një kullë tjetër të mbyllur, Kulla e Fshehtë, e quajtur kështu sepse dikur strehonte një pus të furnizimit me ujë, të fshehtë. Kjo kullë lejon hyrjen e këmbësorëve në Kremlin, por hyrja e automjeteve është e kufizuar vetëm në raste urgjente.

Ngjarjet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e përgjithshme e Kremlinit të Kazanit

Hapja e një prej xhamive më të mëdha në Evropë, Xhamisë Qolşärif, u mbajt në Kazan më 24 qershor 2005. Rreth 17,000 njerëz u mblodhën për festimin. Delegacione nga dyzet vende morën pjesë në këtë aktivitet. Objekti u rindërtua në vendin ku me sa duket xhamia kryesore e Kazan Khanate kishte qëndruar përpara 1552. Duke folur në këtë ceremoni, Presidenti i Tatarstanit, Mintimer Shaeymiev tha se "xhamia e Qolşärif është një simbol i ri i Kazanit dhe i Tarstanit... një urë që lidh... të kaluarën dhe të ardhmen tonë".

Në vitin 2005, faza e parë e Metro Kazan gjithashtu përfshiu një stacion të quajtur Kremlyovskaya (ose Kremli në Tatar), daljet e të cilit janë menjëherë pranë Kremlin.

Pamje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sergey, Sokolov (2011). Казань. Портрет в стиле импрессионизма (në rusisht) (bot. 2). Kazan. ISBN 9785922204088. OCLC 832701265.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

55°48′00″N 49°06′20″E / 55.80000°N 49.10556°E / 55.80000; 49.10556