Jump to content

Krishna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statujë e Krishnës në Tempullin Sri Mariamman, Singapor

  Krishna ( Sanskritisht : कृष्ण, IAST: Kṛṣṇa [ˈkr̩ʂɳɐ]) është një hyjni kryesore në hinduizëm . Ai adhurohet si avatari i tetë i Vishnut dhe gjithashtu si Zoti Suprem në të drejtën e tij. Ai është perëndia e mbrojtjes, dhembshurisë, butësisë dhe dashurisë; [1] [2] dhe është një nga më të njohurat dhe më të nderuarit në mesin e hyjnive hindu. [3] Ditëlindja e Krishnës festohet çdo vit nga hindutë në ditën Krishna Janmashtami sipas kalendarit hindu hënor, i cili bie në fund të gushtit ose në fillim të shtatorit të kalendarit Gregorian . [4] [5]

Anekdotat dhe rrëfimet e jetës së Krishnës në përgjithësi titullohen si Krishna Līlā . Ai është një personazh qendror në Mahabharata, Bhagavata Purana, Brahma Vaivarta Purana dhe Bhagavad Gita, dhe përmendet në shumë tekste filozofike, teologjike dhe mitologjike hindu . [6] Ata e portretizojnë atë në këndvështrime të ndryshme: si një fëmijë-zot, një shakatar, një i dashur model, një hero hyjnor dhe qenie supreme universale. [7] Ikonografia e tij pasqyron këto legjenda dhe e tregon atë në faza të ndryshme të jetës së tij, si një foshnjë që ha gjalpë, një djalë i ri që i bie flautit, një djalë i ri me Radhën ose i rrethuar nga besimtare femra; ose një karrocier miqësor që i jep këshilla Arjunës . [8]

Emri dhe sinonimet e Krishnës janë gjurmuar në 1 mijëvjeçarit letërsia dhe kultet pes . [9] Në disa nën-tradita, si Krishnaizmi, Krishna adhurohet si Svayam Bhagavan (Zoti Suprem). Këto nën-tradita u ngritën në kontekstin e lëvizjes Bhakti të epokës mesjetare. [10] Literatura e lidhur me Krishna ka frymëzuar shumë arte performuese si vallëzimi Bharatanatyam, Kathakali, Kuchipudi, Odissi dhe Manipuri . [11] Ai është një perëndi pan-hindu, por është veçanërisht i nderuar në disa vende, si VrindavanUttar Pradesh, [12] Dwarka dhe Junagadh në Gujarat ; aspekti Jagannatha në Odisha, Mayapur në Bengalin Perëndimor ; [10] [13] [14] në formën e Vithoba në Pandharpur, Maharashtra, Shrinathji në Nathdwara në Rajasthan, [10] [15] Udupi Krishna në Karnataka, [11] ParthasarathyTamil Nadu dhe në Aranmula, Kerala, dhe Guruvayoorappan në Guruvayoor në Kerala . [16] Që nga vitet 1960, adhurimi i Krishnës është përhapur gjithashtu në botën perëndimore dhe në Afrikë, kryesisht për shkak të punës së Shoqatës Ndërkombëtare për Ndërgjegjen e Krishnës (ISKCON). [17]

 1. ^ Ben-Ami Scharfstein (1993). Ineffability: The Failure of Words in Philosophy and Religion. State University of New York Press. fq. 166. ISBN 978-0-7914-1347-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Bryant & Ekstrand 2004.
 3. ^ Freda Matchett (2001). Krishna, Lord Or Avatara?. Psychology Press. fq. 199. ISBN 978-0-7007-1281-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Krishna". World History Encyclopedia. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ James G. Lochtefeld (2002). The Illustrated Encyclopedia of Hinduism: A-M. The Rosen Publishing Group. fq. 314–315. ISBN 978-0-8239-3179-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Richard Thompson, Ph.D. (dhjetor 1994). "Reflections on the Relation Between Religion and Modern Rationalism". Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2011. Marrë më 12 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Mahony, W. K. (1987). "Perspectives on Krsna's Various Personalities". History of Religions. 26 (3): 333–335. doi:10.1086/463085. JSTOR 1062381. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Knott 2000
 9. ^ Hein, Norvin (1986). "A Revolution in Kṛṣṇaism: The Cult of Gopāla". History of Religions. 25 (4): 296–317. doi:10.1086/463051. JSTOR 1062622. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b c Hardy 1987.
 11. ^ a b Bryant 2007.
 12. ^ Hawley 2020.
 13. ^ Miśra 2005.
 14. ^ J. Gordon Melton (2011). Religious Celebrations: An Encyclopedia of Holidays, Festivals, Solemn Observances, and Spiritual Commemorations. ABC-Clio. fq. 330–331. ISBN 978-1-59884-205-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Cynthia Packert (2010). The Art of Loving Krishna: Ornamentation and Devotion. Indiana University Press. fq. 5, 70–71, 181–187. ISBN 978-0-253-22198-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Lavanya Vemsani (2016). Krishna in History, Thought, and Culture. ABC-CLIO. fq. 112–113. ISBN 978-1-61069-211-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Selengut, Charles (1996). "Charisma and Religious Innovation: Prabhupada and the Founding of ISKCON". ISKCON Communications Journal. 4 (2). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)