Kupa e volejbollit e Shqipërisë (femra)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kupa e volejbollit e Shqipërisë për Femra është një kompeticion që konsiston në pjesëmarrjen e klubeve profesioniste të volejbollit të femrave në Shqipëri dhe është evenimenti i dytë më i rëndësishëm pas Ligës së Volejbollit të Shqipërisë. U themelua në vitin 1954 nga FSHV.

Ekipi me më shumë trofe është KS Dinamo, që e kanë fituar këtë kupë për numrin rekord 21 herë.[1]

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë fituesit ndër vite të Kupës:

Sezoni Fituesit
1954 Partizani Tiranë
1956 Skënderbeu Korçë
1957 Puna Tiranë/17 Nëntori
1960 17 Nëntori
1961 17 Nëntori
1962 Vllaznia Shkodër
1963 Vllaznia Shkodër
1964 Vllaznia Shkodër
1965 17 Nëntori
1966 17 Nëntori
1967 17 Nëntori
1968 17 Nëntori
1969 Studenti Tiranë
1970 Studenti Tiranë
1971 Skënderbeu Korçë
1972 Skënderbeu Korçë
1973 Skënderbeu Korçë
1974 KS Dinamo
1975 Skënderbeu Korçë
1976 Skënderbeu Korçë
1977 KS Dinamo
1978 Skënderbeu Korçë
1979 Flamurtari Vlorë
1980 KS Dinamo
1981 KS Dinamo
1982 KS Dinamo
1983 KS Dinamo
1984 KS Dinamo
1985 KS Dinamo
1986 KS Dinamo
1987 KS Dinamo (*)
1988 KS Dinamo
1989 KS Dinamo
1990 KS Dinamo
1991 KS Dinamo
1992 Teuta
1993 Elbasani
1994 KS Dinamo
1995 KS Dinamo
1996 Olimpik
1997 Lushnja
1998 Lushnja
1999 Teuta
2000 Teuta
2001 KS Dinamo
2002 KS Dinamo
2003 KS Dinamo (**)
2004 Studenti Tiranë
2005 Studenti Tiranë
2006 KS Dinamo
2007 Teuta
2008 Tirana
2009 Universiteti “Marin Barleti” Tiranë
2010 Universiteti “Marin Barleti” Tiranë
2011 Minatori
2012 Tirana
2013 Tirana (*)
2014 Universiteti “Marin Barleti” Tiranë
2015 Universiteti “Marin Barleti” Tiranë
2016 Universiteti “Marin Barleti” Tiranë
2017 Universiteti “Marin Barleti” Tiranë
2018 Partizani Tiranë
2019 Partizani Tiranë
2020 Universiteti “Marin Barleti” Tiranë
2021 Partizani Tiranë

Renditja Trofeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KS Dinamo 21 herë

KV Tirana 10 herë

Skënderbeu Korçë 7 herë

Universiteti “Marin Barleti” Tiranë 7 herë

Teuta 4 herë

Partizani Tiranë 4 herë

Vllaznia Shkodër 3 herë

Studenti Tiranë 2 herë

SK Lushnja 2 herë

Minatori 2 herë

Flamurtari Vlorë 1 herë

KS Elbasani 1 herë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]