Jump to content

Kuzhina vllehe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Metsovone, një djathë popullor nga fshati arumun Metsovo, në Greqi

Kuzhina arumune (Arumunisht: Cujina armãneascã) është kuzhina tradicionale e arumunëve. Arumunët janë një grup i vogël etnik ballkanik i shpërndarë në të gjithë rajonin, duke jetuar në vendet e Shqipërisë, Bullgarisë, Greqisë, Maqedonisë së Veriut, Rumanisë dhe Serbisë.[1] Kuzhina arumune është ndikuar fuqishëm nga kuzhina mesdhetare dhe ajo e Lindjes së Mesme.[2]

Në Greqi, fshati arumun Metsovo (Aminciu) shquhet për djathrat e prodhuara atje. Djathërat më të njohur nga Metsova janë Metsovone dhe Metsovela, megjithëse në Mecovë prodhohen edhe lloje të tjera djathrash si Graviera. Pjesa më e madhe e djathrave që vijnë nga Metsova prodhohen në Fabrikën e Djathit të Fondacionit Tositsa, që funksionon që nga viti 1958. Përveç djathrave, disa pjata tipike metsovite përfshijnë mish të tillë si kontosouvli dhe salsiçe, si dhe byrekë me perime dhe kërpudha dhe supë me fasule, të gjitha këto mund të shoqërohet me verë vendase.[3] Jashtë Metsovo, byreku arumun Batzina është i njohur në zonën e Aspropotamos dhe është botuar një libër për kuzhinën lokale të fshatit.[4]

Në Rumani, disa pjata të komunitetit arumun përfshijnë byrekët me perime, veçanërisht me presh, dhe speca të skuqur.[5] Edhe arumunët e Rumanisë bëjnë djathë dhe konsumojnë edhe mish të tillë si shpezët në ditët normale dhe mishin e derrit në festa dhe raste të veçanta. Shquhen gjithashtu lloje të ndryshme polenta (ose mămăligă, siç njihet në Rumani). Kuzhina arumune ka njëfarë prezence në rajonin e Dobrujës, por praktikisht asnjë në pjesën tjetër të Rumanisë. Është botuar edhe një libër për kuzhinën arumune të Dobrujës.[6]

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kahl, Thede (2002). "The ethnicity of Aromanians after 1990: the identity of a minority that behaves like a majority". Ethnologia Balkanica (në anglisht). 6: 145–169.
  2. ^ Dărăbuș, Carmen (2013). "L'alimentazione come sistema alluvionale nella cultura degli aromeni" (PDF). Acta Iassyensia Comparationis (në italisht). 11 (1): 85–90.
  3. ^ Zachou, Christina (27 nëntor 2021). "Μέτσοβο, το "πέτρινο διαμάντι" -Τι πρέπει να δείτε, να γευτείτε, εστιατόρια, συγκλονιστικά αρχοντικά, 10+3 σημεία". Iefimerida (në greqisht).
  4. ^ "Εκδίδεται βιβλίο για την Βλάχικη Ασπροποταμίτικη κουζίνα..." Trikalaidees.gr (në greqisht). 21 qershor 2018.
  5. ^ "România în bucate: rețetele vechi și sănătoase ale aromânilor". Observator News (në rumanisht). 10 nëntor 2018.
  6. ^ "Pipiriță – Ardei prăjiți armânești cu sos de roșii și brânză". Dejulmeu.ro (në rumanisht). 27 korrik 2016.